В этом выпуске программы «Почитаем святых отцов» ведущий диакон Игорь Цуканов вместе с протоиереем Андреем Рахновским читали и обсуждали фрагменты из комментария преподобного Максима Исповедника на слово святителя Григория Богослова «Природы обновляются и Бог становится человеком», посвященные тому, какой замысел Господь вложил в человека и почему исполнить этот замысел оказалось возможно только благодаря Христу. Разговор шел о природе Бога и природе человека, а также каким образом человек может стать богом по благодати.
Ведущий: Игорь Цуканов
д. Игорь
«Святые, восприняв многие Божественные тайны, говорят, что ипостась всего сотворенного имеет пять разделений. Первое из них — то, которое отделяет от нетварной природы тварную, получившую бытие через творение. Как они говорят, Бог по Своей благости создал славное устройство всего сущего, из чего еще не ясно, кто Он и каков Он. Поэтому они назвали разделением также и неведение, которое отличает тварь от Бога. Второе разделение — то, согласно которому вся природа была разделена Богом на умопостигаемое и чувственное. Третье — то, согласно которому чувственная природа разделяется на небо и землю. Четвертое — то, согласно которому земля разделяется на рай и остальную землю. Наконец, пятое — то, согласно которому разделяется на мужской и женский пол человек, поставленный над всем, словно некая всеобъемлющая мастерская и посредствующий самим собой между всеми крайними пределами всякого разделения».
д. Игорь
— Добрый вечер, дорогие друзья! Это программа «Почитаем святых отцов». У микрофона протоиерей Андрей Рахновский, старший преподаватель кафедры библеистики Московской духовной академии. Я — диакон Игорь Цуканов. Отец Андрей, добрый вечер.
о. Андрей
— Добрый вечер.
д. Игорь
— Сегодня мы решили почитать и обсудить такое вот непростое произведение, которое называется «Амбигвы на слово святителя Григория Богослова «Природы обновляются, и Бог становится человеком». «Амбигвы» — это значит разъяснение, ответы на недоуменные вопросы своего рода, которые возникают в связи с тем или иным произведением, в данном случае с произведением Григория Богослова. Так вот это разъяснение написал преподобный Максим Исповедник, VII век по Рождеству Христову. И в цитате, которая прозвучала, говорится о нескольких разделениях, некоторых таких расколах, которые существуют в сотворенном нашем мире, начиная с разделения на нетварную природу (то есть Божественную) и природу тварную, то есть то, что Господь сотворил весь наш мир. И если переходить уже к человеку, то это разделение на мужской пол и женский, и между этим еще много разных противоположностей, из которых создан этот мир. Но вот интересно: преподобный Максим Исповедник говорит, что эти разделения созданы Богом, с одной стороны; а с другой стороны, мы прекрасно знаем, даже из опыта нашей жизни, что многие из этих разделений создают некую почву для конфликтов, для каких-то нестроений. Например, то, что мы не способны до конца познать Бога, и есть люди, неуверенные в том, что Бог вообще существует, или есть люди, которые очень по-разному веруют в Бога, это все создает почву для каких-то конфликтов и несогласий. И в то же время мы знаем, что «все, что Бог сотворил, это хорошо весьма», как в книге Бытия говорится в первой главе. Все-таки как здесь понять вот эти разделения, контрастности и противоположности — они естественны, они действительно созданы Богом, потому что они нужны, или это все-таки некоторое последствие то ли грехопадения, то ли как некая задача на вырост для человека, как с этим разобраться?
о. Андрей
— Конечно же, все это сотворено Богом. Более того, по замыслу Божию представляет собой некую целостность, потому что здесь фраза: «Говорят святые отцы, что ипостась всего сотворенного имеет пять разделений». А что значит «ипостась всего сотворенного?» Просто слово «ипостась» многозначное, мы чаще употребляем это в отношении Лиц Святой Троицы, но имеется в виду, когда мы слово «ипостась» употребляем в отношении лица, что это что-то такое фундаментальное, неделимое само в себе — как личность, ее невозможно разложить, это нечто целостное, конкретное, существование чего-то конкретного. Приведу другой пример: в Послании к Евреям, все помнят знаменитое определение веры: «Вера есть осуществление ожидаемого и уверенность в невидимом» — так вот, слово «осуществление» в синодальном переводе означает тоже слово «ипостась». То есть имеется в виду, что вера — это какое-то твердое основание осуществления, выражения, того, что подлежит надежде. Там дословно «ипостась» — это «подставка», то есть понимаем как «фундамент», «основание», и поэтому само употребление этого слова говорит, что Господь создал тварный мир, некую целостность. Но есть общая мысль у святых отцов, что, в отличие от Бога, от существа Божия, которое является простым и неделимым в самом себе, мир изначально заключает в себе сложность, и вот эту сложность преподобный Максим пытается проиллюстрировать на примере того, что он называет разделениями. Если переводить на современный язык, это такая своего рода богословская таксономия, то есть попытка классифицировать творение Божие, разделив его на понятные категории, которые имеют какой-то смысл, потому что все эти разделения, о которых он упомянул, это как бы универсальные вещи, фундаментальные вещи, здесь не просто классификация ради классификации.
д. Игорь
— Ну да, это не случайные такие характеристики.
о. Андрей
— Да, вот как грех паразитирует на добродетели, и как зло паразитирует на добре, потому что зла не существует, а есть некое направление воли злое, и даже если говорить о падших ангелах, то зло паразитирует на них, порождаемое ими самими, на изначально доброй природе и, конечно, те самые разделения между тварным и нетварным могут в падшем состоянии вызывать нечто не очень хорошее. Как вы сказали: непонимание, как вообще может быть нетварное, вот мы сидим в этом тварном и не понимаем, как это — нетварное. С одной стороны, это хорошо иллюстрирует богатство созданного Богом мира, но в нашем падшем состоянии нами это воспринимается как что-то непонятное и чуждое нам.
д. Игорь
— Ну да, и тут сразу думаешь о том, что для человека падшего очень свойственная характеристика: для того, чтобы узнать свойства какой-то одной вещи, ему обязательно нужно сравнить с другой, то есть он в принципе познает очень многое через некое противопоставление и сравнение. Соответственно, захотел узнать, что такое добро — для этого решил узнать, что такое зло, но, узнав, что такое зло, уже не мог вернуться к первоначальному состоянию.
о. Андрей
— Тут, извините, я буду чуть-чуть душнилой в этом моменте. Все-таки одно из фундаментальных положений христианского богословия и этики: зло не нужно для познания добра.
д. Игорь
— Ну да, конечно.
о. Андрей
— То есть мы как фигуру речи это можем употреблять, но просто сам текст, который мы сейчас комментируем, обязывает нас к некоторой точности. Читаем следующую цитату:
«Человек, благодаря центральному положению между всеми крайними пределами, естественно, обладает всей способностью для их соединения. Через эту способность он должен был сам собою ясно показать великую тайну Божественного замысла и довести до конца гармоничное, стройное, последовательно совершающееся соединение крайних пределов сущего друг с другом. Простирающегося от близкого до далекого, от низшего к высшему и, в конце концов, завершающееся в Боге. Ради этого человек вводится в сущее последним, как некая природная связь, в самом себе сводя воедино то, что по природе отделено друг от друга, чтобы осуществить соединение всего с Богом, как с первопричиной. Начиная со своего собственного разделения, постепенно продвигаясь вперед, он достиг бы в Боге предела вышнего восхождения, в котором уже нет разделения. В результате этого человек стал бы соответствовать только Божественному замыслу, не разделяясь по названию на мужской и женский пол».
д. Игорь
— Вот такое место, в котором преподобный Максим Исповедник говорит о значении человека во Вселенной, и, конечно, поражаешься тому, насколько это место такое центральное, что, действительно, в человеке все эти противоположности, из которых мир сложен, соткан, в нём сходятся, и в нём они должны прийти в гармонию. И мы можем, наверное, очень сильно огорчиться, понимая, что в том человеке, которого мы видим, даже на своём примере, это всё совершенно не так. То есть тот человек, каким он является сейчас, явно эту задачу не выполняет. Или нельзя так сказать?
о. Андрей
— Ну, отчасти. Понятно, что идея соединения в человеке всех этих разделений позволяет нам просмотреть детально, как это может быть. То есть вот первое разделение — нетварная и тварная природа. Человек в себе это соединяет так, что мы тварны, но носим в себе нетварную благодать Святого Духа. Затем неведение, которое отличает тварь от Бога, как один из этих аспектов. Да, человеку свойственно неведение, но, как пишет преподобный Иоанн Дамаскин, для человека Бог отчасти постижим, а отчасти — непостижим. Второе разделение — умопостигаемое и чувственное: чувственное — это то, что через опыт, умопостигаемое — то, что в голове, через разум, через некие мысленные операции. И человек, действительно, постигает через опыт Бога, но сейчас мы знаем, что не только Бога, а, допустим, даже квантовую физику часто постигает исключительно созерцательным образом. Третье разделение — чувственная природа, разделяемая на небо и землю. Вот тут сложно сказать, насколько в тварном нынешнем падшем бытии человек соединяет в себе небо и землю. Я не могу сказать, что имел в виду здесь преподобный Максим Исповедник, но очевидно, что поскольку в жизни будущего века будет новое небо, новая земля, которую будет населять воскресший человек, то, возможно, это как раз имеет отношение к будущему, сейчас ещё этого нет. Четвёртое разделение — рай и остальная земля. Ну, тут тоже понятно: Царство Божие внутри вас, и одновременно мы — часть тварного мира. И пятое разделение, которое меня во второй цитате поразило. Мне так кажется, поскольку преподобный Максим был монахом и, соответственно, исповедовал и проповедовал девственный образ жития, то, скорее всего, в монашеском образе он видел вот эту богословскую основу. Преодоление этого пятого разделения между мужским и женским, когда человек, как бы поднимаясь над этим половым разделением, уподобляется Богу и в себе это разделение преодолевает.
д. Игорь
— Дорогие друзья, напоминаю, что сегодня мы читаем труд преподобного Максима Исповедника, который называется «Амбигвы на слово святителя Григория Богослова «Природы обновляются, и Бог становится человеком». «Амбигвы» — это прояснение сложных вопросов, которые, видимо, оставались у читателей упомянутого произведения святителя Григория Богослова, и преподобный Максим на эти вопросы пытается отвечать, а мы пытаемся понять, что же он хочет нам сказать.
«Вслед за этим человек, посредством своей святой жизни соединив рай и остальную землю, соделал бы всю землю единой и неразделяющейся для него на различные части, но, скорее, соединяющейся. После этого он, став в своей жизни во всем тождественным ангелам по добродетели (насколько это возможно человеку), соделал бы единой и совершенно неделимой в себе всю чувственную тварь, которая совершенно не разделялась бы для него пространственными расстояниями, ведь его дух стал был легким и не притягивался бы к земле никакой телесной тяжестью, и не испытывал бы препятствия к восхождению на небеса благодаря совершенной невосприимчивости ко всему этому своего ума, который подлинно устремлялся бы к Богу. Затем человек, благодаря равенству с ангелами в познании, соединив умопостигаемое и чувственное, соделал бы всю тварь единой и неразделяющейся для него согласно знанию и незнанию, поскольку он достиг бы полного, равного ангелам, познания логосов, содержащихся в сущем. Сообразно этому произошло бы и безгранично щедрое излияние на него истинной премудрости, которая, насколько это дозволено, предоставила бы достойным людям непостижимое и неизъяснимое знание о Боге».
д. Игорь
— И снова такая высота предназначения человека, о которой говорит преподобный Максим Исповедник, тот замысел, изначально вложенный в человека Господом, что человек должен был распространить рай на всю землю, привести все сотворенное к Богу, соединить все сотворенное в себе, то есть всех существ, в том числе, существующих в мире. Но нам сегодня это непонятно, мне кажется. Нам нравится именно то, что мы все разные, нам нравится многоразличность, которая существует в мире: то, что есть разные часовые пояса, природные пояса, разная растительность и так далее. Нам все это интересно сравнивать, а Максим Исповедник вроде бы говорит о том, что, наоборот, все должно прийти к какому-то такому единству, что он здесь имеет в виду, как вам кажется? Имеет ли он в виду, что это все разнообразие должно свестись к какому-то одному знаменателю и стать таким унифицированным? Ведь, наверное, не об этом речь.
о. Андрей
— Ну, отчасти, да. Чтобы ответить на этот вопрос, нужно понять, что за этими рассуждениями преподобного Максима (мы это особенно по дальнейшим цитатам хорошо увидим) как бы вот фоном стоит такое воззрение: речь идет о том, что бы случилось с человеком, если бы он не отпал от Бога.
о. Андрей
— Важно понимать, что у преподобного Максима это четко прослеживается в его богословии, что был альтернативный путь, без грехопадения и так далее, при котором все, что он описывает, должно было произойти. Немножко забегая вперед, скажу: не без помощи воплотившегося Христа, что, может быть, несколько странно звучит для наших слушателей, для нас все-таки связано это с грехопадением. Но вот просто надо принять эту точку зрения преподобного Максима, что для него воплощение Христа — это вещь безусловная, как апостол Павел пишет, чтобы соединить «раздвоенные естества».
о. Андрей
— Да, совершенно верно. И, конечно, если Сам Господь это создал, если использовать метафору Владимира Николаевича Лосского, то «наш Бог, Святая Троица, это не Кронос, который пожирает своих детей» в том смысле, что Он всё создал, а теперь хочет это схлопнуть — нет, речь идет о едином устремлении к Богу. Интересно, что человек должен был в себе, как в фокусе, собрать весь мир и все это направить к Богу. Кажется, у святителя Василия Великого есть такие слова, что «человек должен был этот мир взять, как пастух берет овцу на свои плечи, и принести к престолу Божию», и вот здесь то же самое. Речь не идет о какой-то аннигиляции всего, смешении всего, а именно об обожении всего, вовлечении всего в благодать, которую дает Бог, о собирании всего в Боге.
д. Игорь
— Мы сейчас будем читать преподобного Максима, и он будет говорить о том, что произошло грехопадение, и мы-то живем уже в этой падшей реальности, но в Евангелии, которое обращено как раз таки к падшему человеку, потому что Господь приходит в падший мир, мы же тоже видим этот вектор постоянно, когда Господь говорит о мире: «блаженны миротворцы». В общем, мир в таком евангельском смысле-то — тоже что-то подобное, это тоже движение в сторону собирания, в сторону примирения каких-то противоположностей. То есть Господь обращает уже падшего человека все равно к его задаче стать некоторым таким собирателем мира — можно это так трактовать?
о. Андрей
— Да, можно. Тем более, то, о чем вы говорите, находит подтверждение в самом устройстве мира. Если мы умопостигаемым образом посмотрим на всю Вселенную, а оно все в одной Вселенной, то есть невозможно лететь, как нам кажется, вверх и одновременно падать вниз, а вот чуть-чуть мы удалимся от нашей планеты, посмотрим на космос — оказывается, можно. Да, интересно, что много, казалось бы, противоречий и разделений в мире, и даже в нынешнем его состоянии существует все вместе. Может быть, это такой прообраз того, что когда-то все должно прийти к этому Богом задуманному единству.
«После всего этого человек, посредством любви, соединив тварную природу с нетварной (о, сколь велико чудо человеколюбия Божия к нам!), показал бы их одним и тем же по свойству благодати, сам весь, целиком взаимно проникнув в Бога и став всем тем, что есть Бог, кроме тождества по сущности, вместо себя получив всего Бога и словно награду за восхождение к самому Богу, стяжав самого единственного Бога, Который есть конечная цель движения всех движущихся, неколебимый и неподвижный покой всех устремляющихся к Нему, безграничная граница и беспредельный предел всякого определения, установления, закона, понятия, ума и природы».
д. Игорь
— «Посредством любви»: он указывает на инструмент, который нужно было применять.
о. Андрей
— Да, это важно, потому что любовь, по крайней мере, в христианской аскезе — это нечто все равно разумное. Скорее, в романтической литературе любовь — это что-то, что тебя куда-то там несет, а в аскетической литературе любовь — это сознательное, возгреваемое в себе чувство, в котором присутствует очень мощный такой волевой компонент. И это важно, потому что еще недавно отгремели оригенистские споры, где возвращение всего к Богу мыслилось как некий чуть ли не физический процесс.
д. Игорь
— Недавно — для Максима Исповедника мы имеем в виду.
о. Андрей
— Да. И поэтому нужно было понять, что вот этой движущей силой является любовь, а следовательно — свобода, что в этом возвращении к Богу нет какой-то принудительной механики, небесной механики апокатастасиса: как все разлетелись, так никуда не денутся, все слетятся обратно.
д. Игорь
— Такая дурная цикличность.
о. Андрей
— Да, сначала центробежная сила, а потом все стремительно собирает воедино. Мне кажется, это очень важно. Но поразительно, что, формулируя предел этого, вот для чего все это преподобный Максим говорит, что, получается, цель человека — стать абсолютно таким же, каким является Бог, кроме тождества единства по сущности. Это значит, что человек, становясь как Бог или становясь Богом по своим свойствам, не сливается с Ним, тем самым теряя самого себя. Это мысль такая удивительная, что наградой этого стремления к Богу является Сам Бог, и человек становится как Бог или Самим Богом, стяжав Самого единственнейшего Бога, Который и есть конечная цель. Если сравнить это, например, с таким распространенным воззрением так интуитивно: в чем цель спасения? Ну, хотя бы, чтобы в ад не попасть, чтобы не мучиться. А теперь сравните: цель спасения — это стать по свойствам, по благодати тем, Кем Бог является по Своей природе. Это что-то вообще невероятное.
д. Игорь
— Да, и это то, к чему, мне кажется, очень мало кто стремится. Спасение мы, люди, в основном понимаем так, что, действительно, не попасть в ад хотя бы. А оказывается, такая великая цель.
д. Игорь
— Дорогие друзья, возвращаемся в студию программы «Почитаем святых отцов». Сегодня с нами протоиерей Андрей Рахновский, старший преподаватель кафедры библеистики Московской духовной академии, я — диакон Игорь Цуканов, и мы читаем слово преподобного Максима Исповедника на творение святителя Григория Богослова «Природы обновляются, и Бог становится человеком». Поздравляем вас с наступающим Рождеством Христовом, с наступившим Новолетием. И вот очередная цитата преподобного Максима Исповедника, звучит она так:
«Человек не последовал данному ему при творении естественному движению к своему неподвижному Началу (я имею в виду Бога), но, напротив, добровольно, неразумно и противоестественно подвигнулся к тому, что ниже его самого, над чем он сам получил от Бога повеление господствовать. Он злоупотребил данное ему при творении естественной способностью к соединению разделенного и направил ее скорее на разделение соединенного, так что сам чуть было не подвергся плачевной опасности снова уйти в небытие. Поэтому-то „природы обновляются“, и „Бог становится человеком“, чтобы спасти погибшего человека и исполнить великий совет Бога и Отца, возглавив все, что на небе и на земле, в Самом Себе, в Ком оно и было сотворено, Самим Собой соединив разрывы во всеобщей мировой природе».
д. Игорь
— Отец Андрей, получается, что в некотором смысле Господь делает за человека ту работу, которую должен был человек сделать. И с нашей такой житейской точки зрения, это совершенно неправильный педагогический подход, потому что, если ты хочешь научить ребенка что-то делать, то ни в коем случае не надо это делать за него. Ну, один раз надо показать, а потом уже сам. Да, у него не получится в первый раз, но второй раз уже, может быть, получится лучше. Вот почему все-таки Господь совершает это великое дело — соединение крайностей, о которых пишет преподобный Максим, в Самом Себе? Почему Он Сам это берется сделать? Почему Он Сам становится человеком? Почему Он не организует процесс таким образом, чтобы Адам все-таки довершил то, что он, вроде бы, должен был сделать?
о. Андрей
— Здесь интересно, что, читая одно произведение, у нас должны быть некоторые представления о целостном богословии преподобного Максима Исповедника. Все-таки по его мысли, даже если бы человек не отпал, для человека не было бы возможности вот этого совершенства беспредельного, если бы Сам Бог не выступил ему навстречу, это важный момент. По языку получается, как вы правильно сказали, как будто Бог что-то делает за человека, но мы как-то в беседе говорили с вами, что у отцов нужно разделять диалектику слов и диалектику смысла. И смысл тут именно такой, хотя он облечен в определенного рода пример, как будто Он за нас это делает, и отчасти это правильно, потому что в самом Священном Писании, мы читаем Послание апостола Павла к Римлянам: «как преступление одного всех сделало грешными, так и послушанием одного сделаются праведными многие», то есть получается, Он за нас делает то, что мы не смогли. Но это только половина правды. А вторая половина именно в том, что в принципе без Него мы бы и не смогли это совершить, причем неважно, отпали бы мы или не отпали.
д. Игорь
— «Человекам это невозможно, — как Христос говорил, — Богу же все возможно».
о. Андрей
— Совершенно верно, «человекам это невозможно», потому что без этого движения навстречу Самого Христа полнота обожения была бы невозможна не только для человека падшего — почему у нас и возникает ощущение, что мы не смогли, а Он сделал. Но даже если бы мы сдюжили и смогли, и не отпали, всё равно бы понадобилось Божественное воплощение, чтобы довести нас до совершенства. Такой пример могу привести: представим себе ось икс и игрек, координаты, как мы в школе графики чертили и, допустим, функция идёт исключительно в положительных координатах икс, игрек, поднимается вверх. Вот она до какого-то момента поднимается, а дальше не может, и вот нужно что-то ещё, чтобы дальше, вверх пошло до бесконечности — это было бы, если бы человек не отпал. А отпал — получается, функция в минус ушла. Надо было сначала хотя бы в ноль вывести, а потом опять-таки туда. Но, по сути, это ничего не меняет, потому что всё равно без Христа, без Его помощи, без обновления человеческой природы и без того, чтобы Бог не стал человеком, невозможна та цель, о которой здесь говорит преподобный Максим.
д. Игорь
— Но какую задачу это ставит перед нами? Мы понимаем, это такое общее место, что Господь нас уже спас, протестанты на этом ставят точку, а мы продолжаем, потому что от нас дальше тоже нечто требуется, да? То есть, несмотря на то что Господь пришёл и, как Максим преподобный пишет, «возглавив всё, что на небе и на земле, в Самом Себе, в Ком оно и было сотворено», Он в самом себе всё это соединил, из порванных концов связал снова ленточку, но это же не значит, что мы теперь можем этим просто воспользоваться?
о. Андрей
— Да, не значит. Тем более, что он употребляет, в третьем отрывке мы читали фраз такая: «Познание логосов, содержащихся в сущем», то есть, если простым языком, опять-таки, познание смыслов, которые содержатся в сотворённых вещах. И вот один из смыслов таких существования человека, с одной стороны, что мы ограничены.
д. Игорь
— По крайней мере, в том, что мы в какой-то момент пришли из небытия, у нас есть точка отсчёта.
о. Андрей
— Да, и из этой ограниченности может только Он вывести, с одной стороны. Но, с другой стороны, вот вы сказали, что Бог сделал там что-то за нас — так мы потому и отпали, что Он не сделал за нас, Он нам предоставил эту возможность. То есть ещё один из смыслов человеческой природы — это то, что наряду с ограниченностью сочетается свобода воли. И свобода воли не номинальная, это не вывеска, а нечто реальное, и оно должно себя проявлять в бытии, поэтому то, что для нас сделал Господь раз и навсегда и во всей полноте неотделимо от собственных усилий. Так что здесь как раз таков наш логос смысла человеческого бытия, заложенный самим Богом.
д. Игорь
— То есть заключается он в том, чтобы мы свою волю направили в правильном направлении?
о. Андрей
— Да, и воспользовались тем даром выведения из нашей человеческой ограниченности, который нам даёт Господь.
«Всеобщее соединение всего с Самим Собой Он (Господь) начал с нашего разделения, ибо стал совершенным Человеком из нас, ради нас и сообразно нам, имея в Себе всё наше без изъятия, кроме греха, и совершенно не нуждаясь для этого в естественных брачных отношениях. Ведь без них, пожалуй, можно обойтись. И нет необходимости, чтобы это разделение пребывало вечно, ведь, как говорит божественный апостол, „во Христе Иисусе нет ни мужеского пола, ни женского“ (Гал 3:28).
Итак, сначала Он в Самом Себе соединил нас с Самим Собой через устранение различия на мужской и женский пол, и вместо мужчин и женщин, в которых как раз и наблюдается образ этого разделения, явил всех просто людьми в собственном и истинном смысле, которые во всём стали сообразны Ему и носят на себе Его цельный и совершенно неискажённый образ, нисколько не затронутый ни одним из признаков тления».
д. Игорь
— Вот это интересное место. В книге Бытия, когда речь идёт о сотворении человека, мы сразу читаем, что Господь сотворил человека как мужчину и женщину, и сказал, что «нехорошо человеку быть одному». То есть разделение на мужской и женский пол — это тоже такое изначальное творение Божие, а получается, что оно должно тоже быть преодолено в какой-то момент. Тут тоже возникает вопрос: почему, если это создано с самого начала так?
о. Андрей
— А вот здесь вырисовывается такая очень сложная и красивая мысль. С одной стороны, преподобный Максим не мог не разделять воззрения отцов, предшествующих ему, что разделение на мужской и женский пол в какой-то степени сделано в предведении грехопадения для того, чтобы люди могли продолжать свой род и, соответственно, мог родиться Христос. Дополняя это особенностью богословия преподобного Максима, можно сказать, что это разделение было создано специально, чтобы и Бог мог тоже воплотиться. Но, как замечает справедливо преподобный Максим, разделение на пола — это этап в существовании человечества, необходимый для Боговоплощения. Ну, а поскольку само Боговоплощение нужно для того, чтобы всё соединить в Боге, соответственно, должен наступить тот момент, когда разделение на пола утеряет своё предназначение. И можем даже так сказать, что с того момента, как воплотился Христос (немножечко огрубляя, но зато это более понятно), в принципе, разделение на мужской пол и женский выполнило свою функцию, ради которой человек был и создан. То есть такой половой диморфизм — это явление в единой человеческой природе. И тем, что Христос вёл безбрачный образ жизни, а нужно помнить, что преподобный Максим эти поучения богословские адресует монахам — соответственно, и монахов, которые избрали девственный образ жития, это должно было укреплять в том, что мы всё делаем правильно, мы как раз своим подвигом монашеским воздержания и девства предвосхищаем будущее блаженное состояние вот этого всеединства.
д. Игорь
— Но надо сказать, что и в Евангелии темы брака и темы взаимоотношений мужчин и женщин, хотя и есть, но на них показательно не ставится акцент. Господь всё время как будто бы пытается нас немножко переориентировать с некоей тяги вернуться к традиционным ценностям, браку, деторождению, Он всё время берёт планку повыше, говорит: «Кто братья Мои и мать Моя — слушающие Слово Божие и хранящие его». Или, когда Ему приводят вот эту историю вымышленную про женщину, которая имела семь мужей, и Он говорит: «Вы не понимаете, о чём спрашиваете, в Царстве Небесном не будут жениться и замуж выходить, а будут как ангелы на небесах». И это страшно как-то расстраивает иногда людей, им кажется, что всё так хорошо: муж, жена, детки, семья, дом — полная чаша, ну вот чего ещё? Это же и есть предел нашей христианской жизни, самое лучшее, что может быть. А Христос нас всё время немножко приподнимает над этим, и здесь это сочетается с тем, о чём преподобный Максим говорит.
о. Андрей
— Совершенно верно, но здесь нет унижения брака. Как апостол Павел сказал, «брак свят и ложе нескверно»: мы от чего-то святого призваны перейти к чему-то святому, что превосходит своей святости всё, то есть от хорошего к лучшему. От плохого к хорошему — это когда какой-нибудь там распутник берётся за голову и создаёт семью. Это он от плохого перешёл к хорошему. А вот то, о чём говорит преподобный Максим, это от хорошего к ещё более хорошему. На самом деле, это не исключает, что союзы, которые на земле были в Боге, исчезнут там — нет, конечно. Но, пофантазируем, можно сказать, что они будут иметь какое-то совершенно новое качество, новое наполнение, как некий новый виток спирали, так, наверное, можно это представить. Но мы все являемся женатыми, семейными людьми и не должны видеть в этом для себя какое-то здесь огорчение.
д. Игорь
— Читаю следующую цитату:
«Посредством Своей человеческой жизни, освятив нашу обитаемую землю, после Своей смерти Христос беспрепятственно прошел в рай, как Он неложно обещал разбойнику, сказав: „Ныне же будешь со Мною в раю“ (Лк 23:43).
Оттуда, поскольку для Него земля, где мы живем, с этого момента не отличается от рая, Он опять явился на ней, после воскресения из мертвых общаясь со Своими учениками. Тем самым Он показал, что вся земля едина и неделима сама в себе, сохраняя свободным от различий и разделений тот логос, согласно которому она существует.
Далее Христос посредством Своего вознесения на небо соединил небо и землю и, взойдя на небо вместе с этим земным телом, которое единоприродно и единосущно нашему, тем самым доказал, что вся чувственная природа едина, согласно ее более общему логосу, в Самом Себе стерев отличительное свойство рассекавшего ее разделения».
о. Игорь
— Сложный язык и, может быть, на слух сложно это воспринять, переводы XIX века, но что значит для нас то, что вся земля теперь неотделима от рая, если я правильно понимаю то, о чем пишет преподобный Максим, все земное породнилось с небесным. Но мы сейчас живем все-таки на земле, которая не очень похожа на рай, и кажется, что это очень сильное забегание вперед. Как бы нам здесь сделать для себя какие-то полезные выводы из сказанного?
о. Андрей
— Да, здесь важно понимать, что преподобный Максим обращает внимание на такую тонкость, что Господь, воскреснув и, немножко примитивно выражаясь, разбойника отвел в рай, Он после воскресения сорок дней жил на земле, являясь Своим ученикам. То есть Он не покинул землю, знаете, как у гностиков было, что материальное все это — фу, а Он остался на ней, это важно, потому что для Него земля с этого момента не отличалась от рая. Ведь Он — Тот, Кто даёт Логос — смысл земле, для Него земля — Его творение в любом случае, и никакой грех на земле находящийся, собственно, Бога не касается. А нас касается ещё, мы сами в себе имеем вот это семя тления и греховное повреждение, поэтому он к нам и прилипает. Но те святые, которые на земле настолько уподоблялись Христу, что достигали бесстрастия, хотя и среди святых их не так много, это не подавляющее число, они тоже уже на земле жили так, как будто живут на небе. Мы это знаем из житий и так далее, когда в них прекращалось действие страстей, когда они на всё могли смотреть чисто, то есть они не видели греха, потому что у них взгляд был очищен настолько, что они только видели то, что видит в земле Христос.
д. Игорь
— И, наверное, явления Богородицы или кому-то Христос являлся, это ведь тоже признаки того, что как раз они оказываются способны увидеть рай и его обитателей, так скажем.
о. Андрей
— Да, совершенно верно. А потом, действительно, Он соединяет небо и землю, уже возносясь на небо человеческой природой, но надо обязательно сделать оговорку, что небо — это не атмосфера, не стратосфера; понятно, что мы этим словом обозначаем духовный мир, чтобы это не значило.
д. Игорь
— Мне ещё кажется, что здесь важный есть акцент, который можно поставить: ведь люди очень часто себе Царство Небесное представляют, как абсолютно какую-то потустороннюю реальность, даже христиане, даже люди церковные. Пожелать кому-то Царства Небесного — это значит человека зачастую испугать или огорошить, потому что для него Царство Небесное — это надо сначала умереть, вот умрёшь и тебе будет Царство Небесное. Но ведь смысл-то, мне кажется, в этом и заключается, что Царство Небесное должно быть обретено здесь уже, пока ты живёшь. Оно в этом смысле не привязано к некоторому хронотопу, к какому-то пространству.
о. Андрей
— Да, не привязано. Но всё-таки здесь момент материальный не должен сниматься со счетов, потому что воскресение плоти есть не что иное, как возвращение к жизни. Да, без греха, без страданий, с Богом и благодатью, но это очень важный момент, что, действительно, Царство Божие не что-то потустороннее в вульгарном смысле этого слова. А в чём тогда смысл воскресения плоти, как не в том, чтобы жить в привычном для нас смысле? Ну, условно в привычном, потому что мы понимаем, что это будет жизнь будущего века, качественно, скажем так, другая. Именно поэтому человек не может смириться — и справедливо не может смириться — со смертью. Да, это нормально, потому что не для смерти, а для того, о чём пишет преподобный Максим, создал нас Господь. Поэтому в нашем смертном теле, здесь, на земле, Царство Божие, может начаться, но мы не исключаем и буквального понимания, что мы физически будем в Царстве Божием, и не только духовно. И творение Божие, согласно своему логосу, тоже и материальным образом будет пребывать в Царстве Благодати.
д. Игорь
— А ещё, знаете, есть такой умилительный вопрос, который иногда задают тоже люди: «А вот что будет с моим котиком, который умер, а я его так любил? Он что, в Царство Небесное не попадёт?» Мне кажется, то, о чём пишет Максим Исповедник, отчасти ответ на этот вопрос. Мы, конечно, не знаем до конца про животных, в Священном Писании на эту тему мало что сказано, но во всяком случае, если речь идёт о том, что человек в своей полноте собирает весь мир и всё творение возводит к Богу, как вы замечательно этот образ, отец Андрей, вспомнили, как Христос, Который несёт агнца на своих плечах (ягнёнка) и приносит к Богу Отцу, то в этом смысле, наверное, все, кого мы любили, включая животных, тоже в эту полноту должны быть включены.
о. Андрей
— Ну да. Я сейчас боюсь перейти границу ереси, но вот всё разрушенное будет Богом воссоздано. Только вопрос, если оставаться в терминологии преподобного Максима: будет ли воссоздана каждая конкретная ипостась кошечки — Васи, Мурки и так далее, или в целом ипостась вида, мы не знаем, но кошки в раю будут.
«Тот, Кто, как Слово, никоим образом никогда не отлучался от Отца, как Человек, согласно Писанию, предстал за нас пред лицом Бога и Отца, и как Человек, по непререкаемому послушанию на деле и поистине исполнил то, чему Он Сам, как Бог, предопределил произойти. Так Он исполнил весь совет Бога и Отца за нас, через злоупотребление сделавших бесполезной ту способность, которая для этого изначально была дана нам по природе. Он вокруг Самого Себя нерасторжимо связал друг с другом рай и обитаемую землю, землю и небо, чувственное и умопостигаемое, и богоприлично возглавил все в Самом Себе. Словно некоего иного Человека, Он показал единой всю существующую тварь, которая восполняется соединением своих собственных частей друг с другом согласно единому, простому, неопределённому и неразличному понятию приведения её из небытия в бытие. Согласно этому понятию вся тварь, бытию которой предшествовало небытие, может получить один и тот же, лишённый каких-либо различий логос».
д. Игорь
— Мне кажется, это очень важный такой момент завершающий, в котором преподобный Максим как раз объясняет, что нас всех роднит, как это может быть, что всё творение Божие, которое такое различное: животный мир, мир растений, человек как центр мироздания — как это всё может быть приведено к некоему единству. А вот есть такое мощное основание общее — то, что мы некогда не существовали, а теперь существуем. То есть сам факт бытия — как некая объединяющая основа. И мне кажется, это действительно очень важно, потому что, вообще-то, Бог открывается ещё Моисею, с именем Сущий, то есть Тот, Кто существует. То, что мы бытийствуем, то, что мы существуем, нас всех объединяет, роднит, и в то же время это нас уподобляет Самому Богу, ключевое имя Которого, с Которым он, во всяком случае, открывается с самого начала — Тот, Кто существует.
о. Андрей
— Да, вы очень верно подметили, что, как преподобный Максим называет «логос» из каких-либо различий, общий логос твари — это именно и есть её свойство быть. Но преподобного Максима есть вот это различие, он говорит, что — да, есть бытие, но всё-таки Бог хочет, чтобы у нас было не просто бытие, а то, что называют благобытие. И в этом различие, что люди, которые, скажем так, не приняли Господа, и они в аду, тоже этот логос бытия имеют во всей полноте.
д. Игорь
— Ну да, они существуют, не исчезают.
о. Андрей
— Да, но существование именно в любви с Богом — это благобытие. Потому что, если мы получили бытие при начале творения и опять пришли к бытию — ну что тогда изменилось? А именно движение от бытия к благобытию, от существования к блаженству — вот это, конечно, самое важное.
д. Игорь
— В общем, читая преподобного Максима Исповедника, понимаешь, что нам есть во что ещё углубляться, есть что познавать, потому что то, о чём он пишет, конечно, не умещается в сознание. Но огромное спасибо, дорогой отец Андрей, что вы помогли нам немножко всё-таки проникнуть в эти логосы, как пишет преподобный Максим, в эти смыслы. Мне кажется, это было очень интересно и надеюсь, что полезно нашим слушателям. Это была программа «Почитаем святых отцов», дорогие друзья. С вами были протоиерей Андрей Рахновский, старший преподаватель кафедры библеистики Московской духовной академии. Я — диакон Игорь Цуканов. Мы поздравляем вас с наступающим Рождеством Христовым! И ещё раз благодарим отца Андрея за такой вдумчивый и скрупулёзный разбор этого непростого текста преподобного Максима Исповедника. Всего доброго
о. Андрей
— Спасибо, всего доброго.
Все выпуски программы Почитаем святых отцов
6 июня. «Полуденная лазурь»

Фото: Brian Yurasits/Unsplash
В памяти всплывает только имя гениального мариниста Ивана Айвазовского, когда в солнечный полдень глаз устремлён на морскую стихию, играющую лазоревыми и изумрудными волнами. В их неустанном движении и чудесном многоцветии сокрыта жизнь, радующая сердце созерцателя. Так и православная иконопись с её яркими красками говорит нам о вечных явлениях Духа: изумрудный цвет — символ благодатного бессмертия, а сапфировый — небесной чистоты девства и целомудрия.
Автор: Протоиерей Артемий Владимиров
Все выпуски программы Духовные этюды
Тексты богослужений праздничных и воскресных дней. Часы воскресного дня. 7 июня 2026г.
Неде́ля 1-я по Пятидеся́тнице, Всех святы́х.
Глас 8.
Иерей: Благослове́н Бог наш всегда́, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в.
Чтец: Ами́нь. Сла́ва Тебе́, Бо́же наш, сла́ва Тебе́.
Царю́ Небе́сный, Уте́шителю, Ду́ше и́стины, И́же везде́ сый и вся исполня́яй, Сокро́вище благи́х и жи́зни Пода́телю, прииди́ и всели́ся в ны, и очи́сти ны от вся́кия скве́рны, и спаси́, Бла́же, ду́ши на́ша.
Трисвято́е по О́тче наш:
Чтец: Святы́й Бо́же, Святы́й Кре́пкий, Святы́й Безсме́ртный, поми́луй нас. (Трижды)
Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху и ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
Пресвята́я Тро́ице, поми́луй нас; Го́споди, очи́сти грехи́ на́ша; Влады́ко, прости́ беззако́ния на́ша; Святы́й, посети́ и исцели́ не́мощи на́ша, и́мене Твоего́ ра́ди.
Го́споди, поми́луй. (Трижды)
Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху и ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
О́тче наш, И́же еси́ на Небесе́х, да святи́тся и́мя Твое́, да прии́дет Ца́рствие Твое́, да бу́дет во́ля Твоя́, я́ко на Небеси́ и на земли́. Хлеб наш насу́щный даждь нам днесь; и оста́ви нам до́лги на́ша, я́коже и мы оставля́ем должнико́м на́шим; и не введи́ нас во искуше́ние, но изба́ви нас от лука́ваго.
Иерей: Я́ко Твое́ есть Ца́рство и си́ла и сла́ва Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в.
Чтец: Ами́нь. Го́споди, поми́луй. (12 раз)
Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху и ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
Прииди́те, поклони́мся Царе́ви на́шему Бо́гу.
Прииди́те, поклони́мся и припаде́м Христу́, Царе́ви на́шему Бо́гу.
Прииди́те, поклони́мся и припаде́м Самому́ Христу́, Царе́ви и Бо́гу на́шему.
Псало́м 16:
Услы́ши, Го́споди, пра́вду мою́, вонми́ моле́нию моему́, внуши́ моли́тву мою́ не во устна́х льсти́вых. От лица́ Твоего́ судьба́ моя́ изы́дет, о́чи мои́ да ви́дита правоты́. Искуси́л еси́ се́рдце мое́, посети́л еси́ но́щию, искуси́л мя еси́, и не обре́теся во мне непра́вда. Я́ко да не возглаго́лют уста́ моя́ дел челове́ческих, за словеса́ усте́н Твои́х аз сохрани́х пути́ же́стоки. Соверши́ стопы́ моя́ во стезя́х Твои́х, да не подви́жутся стопы́ моя́. Аз воззва́х, я́ко услы́шал мя еси́, Бо́же, приклони́ у́хо Твое́ мне и услы́ши глаго́лы моя́. Удиви́ ми́лости Твоя́, спаса́яй упова́ющия на Тя от проти́вящихся десни́це Твое́й. Сохрани́ мя, Го́споди, я́ко зе́ницу о́ка, в кро́ве крилу́ Твое́ю покры́еши мя. От лица́ нечести́вых остра́стших мя, врази́ мои́ ду́шу мою́ одержа́ша. Тук свой затвори́ша, уста́ их глаго́лаша горды́ню. Изгоня́щии мя ны́не обыдо́ша мя, о́чи свои́ возложи́ша уклони́ти на зе́млю. Объя́ша мя я́ко лев гото́в на лов и я́ко ски́мен обита́яй в та́йных. Воскресни́, Го́споди, предвари́ я́ и запни́ им, изба́ви ду́шу мою́ от нечести́ваго, ору́жие Твое́ от враг руки́ Твоея́. Го́споди, от ма́лых от земли́, раздели́ я́ в животе́ их, и сокрове́нных Твои́х испо́лнися чре́во их, насы́тишася сыно́в, и оста́виша оста́нки младе́нцем свои́м. Аз же пра́вдою явлю́ся лицу́ Твоему́, насы́щуся, внегда́ яви́ти ми ся сла́ве Твое́й.
Псало́м 24:
К Тебе́, Го́споди, воздвиго́х ду́шу мою́, Бо́же мой, на Тя упова́х, да не постыжу́ся во век, ниже́ да посмею́т ми ся врази́ мои́, и́бо вси терпя́щии Тя не постыдя́тся. Да постыдя́тся беззако́ннующии вотще́. Пути́ Твоя́, Го́споди, скажи́ ми, и стезя́м Твои́м научи́ мя. Наста́ви мя на и́стину Твою́, и научи́ мя, я́ко Ты еси́ Бог Спас мой, и Тебе́ терпе́х весь день. Помяни́ щедро́ты Твоя́, Го́споди, и ми́лости Твоя́, я́ко от ве́ка суть. Грех ю́ности моея́, и неве́дения моего́ не помяни́, по ми́лости Твое́й помяни́ мя Ты, ра́ди бла́гости Твоея́, Го́споди. Благ и прав Госпо́дь, сего́ ра́ди законоположи́т согреша́ющим на пути́. Наста́вит кро́ткия на суд, научи́т кро́ткия путе́м Свои́м. Вси путие́ Госпо́дни ми́лость и и́стина, взыска́ющим заве́та Его́, и свиде́ния Его́. Ра́ди и́мене Твоего́, Го́споди, и очи́сти грех мой, мног бо есть. Кто есть челове́к боя́йся Го́спода? Законоположи́т ему́ на пути́, его́же изво́ли. Душа́ его́ во благи́х водвори́тся, и се́мя его́ насле́дит зе́млю. Держа́ва Госпо́дь боя́щихся Его́, и заве́т Его́ яви́т им. О́чи мои́ вы́ну ко Го́споду, я́ко Той исто́ргнет от се́ти но́зе мои́. При́зри на мя и поми́луй мя, я́ко единоро́д и нищ есмь аз. Ско́рби се́рдца моего́ умно́жишася, от нужд мои́х изведи́ мя. Виждь смире́ние мое́, и труд мой, и оста́ви вся грехи́ моя́. Виждь враги́ моя́, я́ко умно́жишася, и ненавиде́нием непра́ведным возненави́деша мя. Сохрани́ ду́шу мою́, и изба́ви мя, да не постыжу́ся, я́ко упова́х на Тя. Незло́бивии и пра́вии прилепля́хуся мне, я́ко потерпе́х Тя, Го́споди. Изба́ви, Бо́же, Изра́иля от всех скорбе́й его́.
Псало́м 50:
Поми́луй мя, Бо́же, по вели́цей ми́лости Твое́й, и по мно́жеству щедро́т Твои́х очи́сти беззако́ние мое́. Наипа́че омы́й мя от беззако́ния моего́, и от греха́ моего́ очи́сти мя; я́ко беззако́ние мое́ аз зна́ю, и грех мой предо мно́ю есть вы́ну. Тебе́ Еди́ному согреши́х и лука́вое пред Тобо́ю сотвори́х, я́ко да оправди́шися во словесе́х Твои́х, и победи́ши внегда́ суди́ти Ти. Се бо, в беззако́ниих зача́т есмь, и во гресе́х роди́ мя ма́ти моя́. Се бо, и́стину возлюби́л еси́; безве́стная и та́йная прему́дрости Твоея́ яви́л ми еси́. Окропи́ши мя иссо́пом, и очи́щуся; омы́еши мя, и па́че сне́га убелю́ся. Слу́ху моему́ да́си ра́дость и весе́лие; возра́дуются ко́сти смире́нныя. Отврати́ лице́ Твое́ от грех мои́х и вся беззако́ния моя́ очи́сти. Се́рдце чи́сто сози́жди во мне, Бо́же, и дух прав обнови́ во утро́бе мое́й. Не отве́ржи мене́ от лица́ Твоего́ и Ду́ха Твоего́ Свята́го не отыми́ от мене́. Возда́ждь ми ра́дость спасе́ния Твоего́ и Ду́хом Влады́чним утверди́ мя. Научу́ беззако́нныя путе́м Твои́м, и нечести́вии к Тебе́ обратя́тся. Изба́ви мя от крове́й, Бо́же, Бо́же спасе́ния моего́; возра́дуется язы́к мой пра́вде Твое́й. Го́споди, устне́ мои́ отве́рзеши, и уста́ моя́ возвестя́т хвалу́ Твою́. Я́ко а́ще бы восхоте́л еси́ же́ртвы, дал бых у́бо: всесожже́ния не благоволи́ши. Же́ртва Бо́гу дух сокруше́н; се́рдце сокруше́нно и смире́нно Бог не уничижи́т. Ублажи́, Го́споди, благоволе́нием Твои́м Сио́на, и да сози́ждутся сте́ны Иерусали́мския. Тогда́ благоволи́ши же́ртву пра́вды, возноше́ние и всесожега́емая; тогда́ возложа́т на олта́рь Твой тельцы́.
Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху и ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
Аллилу́иа, аллилу́иа, аллилу́иа, сла́ва Тебе́ Бо́же. (Трижды)
Го́споди, поми́луй. (Трижды)
Тропа́рь воскре́сный, глас 8:
С высоты́ снизше́л еси́, Благоутро́бне,/ погребе́ние прия́л еси́ тридне́вное,/ да нас свободи́ши страсте́й,// Животе́ и Воскресе́ние на́ше, Го́споди, сла́ва Тебе́!
Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху.
Тропа́рь всех святы́х, глас 4:
И́же во всем ми́ре му́ченик Твои́х,/ я́ко багряни́цею и ви́ссом,/ кровьми́ Це́рковь Твоя́ украси́вшися,/ те́ми вопие́т Ти, Христе́ Бо́же:/ лю́дем Твои́м щедро́ты Твоя́ низпосли́,/ мир жи́тельству Твоему́ да́руй,// и душа́м на́шим ве́лию ми́лость.
И ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
Богоро́дице, Ты еси́ лоза́ и́стинная, возрасти́вшая нам Плод живота́, Тебе́ мо́лимся: моли́ся, Влады́чице, со святы́ми апо́столы поми́ловати ду́ши на́ша.
Госпо́дь Бог благослове́н, благослове́н Госпо́дь день дне,/ поспеши́т нам Бог спасе́ний на́ших, Бог наш, Бог спаса́ти.
Трисвято́е по О́тче наш:
Чтец: Святы́й Бо́же, Святы́й Кре́пкий, Святы́й Безсме́ртный, поми́луй нас. (Трижды)
Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху и ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
Пресвята́я Тро́ице, поми́луй нас; Го́споди, очи́сти грехи́ на́ша; Влады́ко, прости́ беззако́ния на́ша; Святы́й, посети́ и исцели́ не́мощи на́ша, и́мене Твоего́ ра́ди.
Го́споди, поми́луй. (Трижды)
Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху и ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
О́тче наш, И́же еси́ на Небесе́х, да святи́тся и́мя Твое́, да прии́дет Ца́рствие Твое́, да бу́дет во́ля Твоя́, я́ко на Небеси́ и на земли́. Хлеб наш насу́щный даждь нам днесь; и оста́ви нам до́лги на́ша, я́коже и мы оставля́ем должнико́м на́шим; и не введи́ нас во искуше́ние, но изба́ви нас от лука́ваго.
Иерей: Я́ко Твое́ есть Ца́рство и си́ла и сла́ва, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в.
Чтец: Ами́нь.
Конда́к всех святы́х, глас 8:
Я́ко нача́тки естества́, Насади́телю тва́ри,/ вселе́нная прино́сит Ти, Го́споди, богоно́сныя му́ченики,/ тех моли́твами в ми́ре глубо́це/ Це́рковь Твою́, жи́тельство Твое́,// Богоро́дицею соблюди́, Многоми́лостиве.
Го́споди, поми́луй. (40 раз)
Окончание часа:
И́же на вся́кое вре́мя и на вся́кий час, на Небеси́ и на земли́, покланя́емый и сла́вимый, Христе́ Бо́же, Долготерпели́ве, Многоми́лостиве, Многоблагоутро́бне, И́же пра́ведныя любя́й и гре́шныя ми́луяй, И́же вся зовы́й ко спасе́нию обеща́ния ра́ди бу́дущих благ. Сам, Го́споди, приими́ и на́ша в час сей моли́твы и испра́ви живо́т наш к за́поведем Твои́м, ду́ши на́ша освяти́, телеса́ очи́сти, помышле́ния испра́ви, мы́сли очи́сти и изба́ви нас от вся́кия ско́рби, зол и боле́зней, огради́ нас святы́ми Твои́ми А́нгелы, да ополче́нием их соблюда́еми и наставля́еми, дости́гнем в соедине́ние ве́ры и в ра́зум непристу́пныя Твоея́ сла́вы, я́ко благослове́н еси́ во ве́ки веко́в, ами́нь.
Го́споди поми́луй. (Трижды)
Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху и ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
Честне́йшую Херуви́м и Сла́внейшую без сравне́ния Серафи́м, без истле́ния Бо́га Сло́ва ро́ждшую, су́щую Богоро́дицу, Тя велича́ем.
И́менем Госпо́дним благослови́, о́тче.
Иерей: Моли́твами святы́х оте́ц на́ших, Го́споди Иису́се Христе́, Бо́же наш, поми́луй нас.
Чтец: Ами́нь. Влады́ко Бо́же О́тче Вседержи́телю, Го́споди Сы́не Единоро́дный Иису́се Христе́, и Святы́й Ду́ше, Еди́но Божество́, Еди́на Си́ла, поми́луй мя, гре́шнаго, и и́миже ве́си судьба́ми, спаси́ мя, недосто́йнаго раба́ Твоего́, я́ко благослове́н еси́ во ве́ки веко́в, ами́нь.
Чтец: Прииди́те, поклони́мся Царе́ви на́шему Бо́гу.
Прииди́те, поклони́мся и припаде́м Христу́, Царе́ви на́шему Бо́гу.
Прииди́те, поклони́мся и припаде́м Самому́ Христу́, Царе́ви и Бо́гу на́шему.
Псало́м 53:
Бо́же, во и́мя Твое́ спаси́ мя, и в си́ле Твое́й суди́ ми. Бо́же, услы́ши моли́тву мою́, внуши́ глаго́лы уст мои́х. Я́ко чу́ждии воста́ша на мя и кре́пции взыска́ша ду́шу мою́, и не предложи́ша Бо́га пред собо́ю. Се бо Бог помога́ет ми, и Госпо́дь Засту́пник души́ мое́й. Отврати́т зла́я враго́м мои́м, и́стиною Твое́ю потреби́ их. Во́лею пожру́ Тебе́, испове́мся и́мени Твоему́, Го́споди, я́ко бла́го, я́ко от вся́кия печа́ли изба́вил мя еси́, и на враги́ моя́ воззре́ о́ко мое́.
Псало́м 54:
Внуши́, Бо́же, моли́тву мою́ и не пре́зри моле́ния моего́. Вонми́ ми и услы́ши мя: возскорбе́х печа́лию мое́ю и смято́хся от гла́са вра́жия и от стуже́ния гре́шнича, я́ко уклони́ша на мя беззако́ние и во гне́ве враждова́ху ми. Се́рдце мое́ смяте́ся во мне и боя́знь сме́рти нападе́ на мя. Страх и тре́пет прии́де на мя и покры́ мя тьма. И рех: кто даст ми криле́, я́ко голуби́не? И полещу́, и почи́ю. Се удали́хся бе́гая и водвори́хся в пусты́ни. Ча́ях Бо́га, спаса́ющаго мя от малоду́шия и от бу́ри. Потопи́, Го́споди, и раздели́ язы́ки их: я́ко ви́дех беззако́ние и пререка́ние во гра́де. Днем и но́щию обы́дет и́ по стена́м его́. Беззако́ние и труд посреде́ его́ и непра́вда. И не оскуде́ от стогн его́ ли́хва и лесть. Я́ко а́ще бы враг поноси́л ми, претерпе́л бых у́бо, и а́ще бы ненави́дяй мя на мя велере́чевал, укры́л бых ся от него́. Ты же, челове́че равноду́шне, влады́ко мой и зна́емый мой, и́же ку́пно наслажда́лся еси́ со мно́ю бра́шен, в дому́ Бо́жии ходи́хом единомышле́нием. Да прии́дет же смерть на ня, и да сни́дут во ад жи́ви, я́ко лука́вство в жили́щах их, посреде́ их. Аз к Бо́гу воззва́х, и Госпо́дь услы́ша мя. Ве́чер и зау́тра, и полу́дне пове́м, и возвещу́, и услы́шит глас мой. Изба́вит ми́ром ду́шу мою́ от приближа́ющихся мне, я́ко во мно́зе бя́ху со мно́ю. Услы́шит Бог и смири́т я́, Сый пре́жде век. Несть бо им измене́ния, я́ко не убоя́шася Бо́га. Простре́ ру́ку свою́ на воздая́ние, оскверни́ша заве́т Его́. Раздели́шася от гне́ва лица́ Его́, и прибли́жишася сердца́ их, умя́кнуша словеса́ их па́че еле́а, и та суть стре́лы. Возве́рзи на Го́спода печа́ль твою́, и Той тя препита́ет, не даст в век молвы́ пра́веднику. Ты же, Бо́же, низведе́ши я́ в студене́ц истле́ния, му́жие крове́й и льсти не преполовя́т дней свои́х. Аз же, Го́споди, упова́ю на Тя.
Псало́м 90:
Живы́й в по́мощи Вы́шняго, в кро́ве Бо́га Небе́снаго водвори́тся. Рече́т Го́сподеви: Засту́пник мой еси́ и Прибе́жище мое́, Бог мой, и упова́ю на Него́. Я́ко Той изба́вит тя от се́ти ло́вчи и от словесе́ мяте́жна, плещма́ Свои́ма осени́т тя, и под криле́ Его́ наде́ешися: ору́жием обы́дет тя и́стина Его́. Не убои́шися от стра́ха нощна́го, от стрелы́ летя́щия во дни, от ве́щи во тме преходя́щия, от сря́ща и бе́са полу́деннаго. Паде́т от страны́ твоея́ ты́сяща, и тма одесну́ю тебе́, к тебе́ же не прибли́жится, оба́че очи́ма твои́ма смо́триши, и воздая́ние гре́шников у́зриши. Я́ко Ты, Го́споди, упова́ние мое́, Вы́шняго положи́л еси́ прибе́жище твое́. Не прии́дет к тебе́ зло и ра́на не прибли́жится телеси́ твоему́, я́ко А́нгелом Свои́м запове́сть о тебе́, сохрани́ти тя во всех путе́х твои́х. На рука́х во́змут тя, да не когда́ преткне́ши о ка́мень но́гу твою́, на а́спида и васили́ска насту́пиши, и попере́ши льва и зми́я. Я́ко на Мя упова́ и изба́влю и́, покры́ю и́, я́ко позна́ и́мя Мое́. Воззове́т ко Мне и услы́шу его́, с ним есмь в ско́рби, изму́ его́ и просла́влю его́, долгото́ю дней испо́лню его́ и явлю́ ему́ спасе́ние Мое́.
Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху и ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
Аллилу́иа, аллилу́иа, аллилу́иа, сла́ва Тебе́ Бо́же. (Трижды)
Го́споди, поми́луй. (Трижды)
Тропа́рь воскре́сный, глас 8:
С высоты́ снизше́л еси́, Благоутро́бне,/ погребе́ние прия́л еси́ тридне́вное,/ да нас свободи́ши страсте́й,// Животе́ и Воскресе́ние на́ше, Го́споди, сла́ва Тебе́!
Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху.
Тропа́рь всех святы́х, глас 4:
И́же во всем ми́ре му́ченик Твои́х,/ я́ко багряни́цею и ви́ссом,/ кровьми́ Це́рковь Твоя́ украси́вшися,/ те́ми вопие́т Ти, Христе́ Бо́же:/ лю́дем Твои́м щедро́ты Твоя́ низпосли́,/ мир жи́тельству Твоему́ да́руй,// и душа́м на́шим ве́лию ми́лость.
И ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
Я́ко не и́мамы дерзнове́ния за премно́гия грехи́ на́ша, Ты и́же от Тебе́ Ро́ждшагося моли́, Богоро́дице Де́во, мно́го бо мо́жет моле́ние Ма́тернее ко благосе́рдию Влады́ки. Не пре́зри гре́шных мольбы́, Всечи́стая, я́ко ми́лостив есть и спасти́ моги́й, И́же и страда́ти о нас изво́ливый.
Ско́ро да предваря́т ны щедро́ты Твоя́, Го́споди, я́ко обнища́хом зело́; помози́ нам, Бо́же, Спа́се наш, сла́вы ра́ди И́мене Твоего́, Го́споди, изба́ви нас и очи́сти грехи́ на́ша, И́мене ра́ди Твоего́.
Трисвято́е по О́тче наш:
Чтец: Святы́й Бо́же, Святы́й Кре́пкий, Святы́й Безсме́ртный, поми́луй нас. (Трижды)
Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху и ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
Пресвята́я Тро́ице, поми́луй нас; Го́споди, очи́сти грехи́ на́ша; Влады́ко, прости́ беззако́ния на́ша; Святы́й, посети́ и исцели́ не́мощи на́ша, и́мене Твоего́ ра́ди.
Го́споди, поми́луй. (Трижды)
Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху и ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
О́тче наш, И́же еси́ на Небесе́х, да святи́тся и́мя Твое́, да прии́дет Ца́рствие Твое́, да бу́дет во́ля Твоя́, я́ко на Небеси́ и на земли́. Хлеб наш насу́щный даждь нам днесь; и оста́ви нам до́лги на́ша, я́коже и мы оставля́ем должнико́м на́шим; и не введи́ нас во искуше́ние, но изба́ви нас от лука́ваго.
Иерей: Я́ко Твое́ есть Ца́рство и си́ла и сла́ва, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в.
Чтец: Ами́нь.
Конда́к всех святы́х, глас 8:
Я́ко нача́тки естества́, Насади́телю тва́ри,/ вселе́нная прино́сит Ти, Го́споди, богоно́сныя му́ченики,/ тех моли́твами в ми́ре глубо́це/ Це́рковь Твою́, жи́тельство Твое́,// Богоро́дицею соблюди́, Многоми́лостиве.
Го́споди, поми́луй. (40 раз)
Окончание часа:
И́же на вся́кое вре́мя и на вся́кий час, на Небеси́ и на земли́, покланя́емый и сла́вимый, Христе́ Бо́же, Долготерпели́ве, Многоми́лостиве, Многоблагоутро́бне, И́же пра́ведныя любя́й и гре́шныя ми́луяй, И́же вся зовы́й ко спасе́нию обеща́ния ра́ди бу́дущих благ. Сам, Го́споди, приими́ и на́ша в час сей моли́твы и испра́ви живо́т наш к за́поведем Твои́м, ду́ши на́ша освяти́, телеса́ очи́сти, помышле́ния испра́ви, мы́сли очи́сти и изба́ви нас от вся́кия ско́рби, зол и боле́зней, огради́ нас святы́ми Твои́ми А́нгелы, да ополче́нием их соблюда́еми и наставля́еми, дости́гнем в соедине́ние ве́ры и в ра́зум непристу́пныя Твоея́ сла́вы, я́ко благослове́н еси́ во ве́ки веко́в, ами́нь.
Го́споди поми́луй. (Трижды)
Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху и ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
Честне́йшую Херуви́м и Сла́внейшую без сравне́ния Серафи́м, без истле́ния Бо́га Сло́ва ро́ждшую, су́щую Богоро́дицу, Тя велича́ем.
И́менем Госпо́дним благослови́, о́тче.
Иерей: Моли́твами святы́х оте́ц на́ших, Го́споди Иису́се Христе́, Бо́же наш, поми́луй нас.
Чтец: Ами́нь. Бо́же и Го́споди сил и всея́ тва́ри Соде́телю, И́же за милосе́рдие безприкла́дныя ми́лости Твоея́ Единоро́днаго Сы́на Твоего́, Го́спода на́шего Иису́са Христа́, низпосла́вый на спасе́ние ро́да на́шего, и честны́м Его́ Кресто́м рукописа́ние грех на́ших растерза́вый, и победи́вый тем нача́ла и вла́сти тьмы. Сам, Влады́ко Человеколю́бче, приими́ и нас, гре́шных, благода́рственныя сия́ и моле́бныя моли́твы и изба́ви нас от вся́каго всегуби́тельнаго и мра́чнаго прегреше́ния и всех озло́бити нас и́щущих ви́димых и неви́димых враг. Пригвозди́ стра́ху Твоему́ пло́ти на́ша и не уклони́ серде́ц на́ших в словеса́ или́ помышле́ния лука́вствия, но любо́вию Твое́ю уязви́ ду́ши на́ша, да, к Тебе́ всегда́ взира́юще и е́же от Тебе́ све́том наставля́еми, Тебе́, непристу́пнаго и присносу́щнаго зря́ще Све́та, непреста́нное Тебе́ испове́дание и благодаре́ние возсыла́ем, Безнача́льному Отцу́ со Единоро́дным Твои́м Сы́ном и Всесвяты́м и Благи́м и Животворя́щим Твои́м Ду́хом, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в, ами́нь.
Тексты богослужений праздничных и воскресных дней. Божественная литургия. 7 июня 2026г.

Неде́ля 1-я по Пятидеся́тнице, Всех святы́х.
Глас 8.
Боже́ственная литурги́я святи́теля Иоа́нна Златоу́стого
Литургия оглашенных:
Диакон: Благослови́ влады́ко.
Иерей: Благослове́но Ца́рство Отца́, и Сы́на, и Свята́го Ду́ха, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в.
Хор: Ами́нь.
Вели́кая ектения́:
Диакон: Ми́ром Го́споду помо́лимся.
Хор: Го́споди, поми́луй. (На каждое прошение)
Диакон: О Свы́шнем ми́ре и спасе́нии душ на́ших, Го́споду помо́лимся.
О ми́ре всего́ ми́ра, благостоя́нии Святы́х Бо́жиих Церкве́й и соедине́нии всех, Го́споду помо́лимся.
О святе́м хра́ме сем и с ве́рою, благогове́нием и стра́хом Бо́жиим входя́щих в онь, Го́споду помо́лимся. О вели́ком Господи́не и Отце́ на́шем Святе́йшем Патриа́рхе Кири́лле, и о Господи́не на́шем, Высокопреосвяще́ннейшем митрополи́те (или: архиепи́скопе, или: Преосвяще́ннейшем епи́скопе) имяре́к, честне́м пресви́терстве, во Христе́ диа́констве, о всем при́чте и лю́дех, Го́споду помо́лимся.
О Богохрани́мей стране́ на́шей, власте́х и во́инстве ея́, Го́споду помо́лимся.
О гра́де сем (или: О ве́си сей), вся́ком гра́де, стране́ и ве́рою живу́щих в них, Го́споду помо́лимся.
О благорастворе́нии возду́хов, о изоби́лии плодо́в земны́х и вре́менех ми́рных, Го́споду помо́лимся.
О пла́вающих, путеше́ствующих, неду́гующих, стра́ждущих, плене́нных и о спасе́нии их, Го́споду помо́лимся.
О изба́витися нам от вся́кия ско́рби, гне́ва и ну́жды, Го́споду помо́лимся.
Заступи́, спаси́, поми́луй и сохрани́ нас, Бо́же, Твое́ю благода́тию.
Пресвяту́ю, Пречи́стую, Преблагослове́нную, Сла́вную Влады́чицу на́шу Богоро́дицу и Присноде́ву Мари́ю, со все́ми святы́ми помяну́вше, са́ми себе́ и друг дру́га, и весь живо́т наш Христу́ Бо́гу предади́м.
Хор: Тебе́, Го́споди.
Иерей: Я́ко подоба́ет Тебе́ вся́кая сла́ва честь и поклоне́ние, Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в.
Хор: Ами́нь.
Пе́рвый антифо́н, псало́м 102:
Хор: Благослови́, душе́ моя́, Го́спода,/ благослове́н еси́ Го́споди./
Благослови́, душе́ моя́, Го́спода,/ и вся вну́тренняя моя́/ и́мя свя́тое Его́./ Благослови́, душе́ моя́, Го́спода,/ и не забыва́й всех воздая́ний Его́,/ очища́ющаго вся беззако́ния твоя́,/ исцеля́ющаго вся неду́ги твоя́,/ избавля́ющаго от истле́ния живо́т твой,/ венча́ющаго тя ми́лостию и щедро́тами,/ исполня́ющаго во благи́х жела́ние твое́:/ обнови́тся я́ко о́рля ю́ность твоя́./ Творя́й ми́лостыни Госпо́дь,/ и судьбу́ всем оби́димым./ Сказа́ пути́ Своя́ Моисе́ови,/ сыново́м Изра́илевым хоте́ния Своя́:/ Щедр и Ми́лостив Госпо́дь,/ Долготерпели́в и Многоми́лостив./ Не до конца́ прогне́вается,/ ниже́ в век вражду́ет,/ не по беззако́нием на́шим сотвори́л есть нам,/ ниже́ по грехо́м на́шим возда́л есть нам./ Я́ко по высоте́ небе́сней от земли́,/ утверди́л есть Госпо́дь ми́лость Свою́ на боя́щихся Его́./ Ели́ко отстоя́т восто́цы от за́пад,/ уда́лил есть от нас беззако́ния на́ша./ Я́коже ще́дрит оте́ц сы́ны,/ уще́дри Госпо́дь боя́щихся Его́./ Я́ко Той позна́ созда́ние на́ше,/ помяну́, я́ко персть есмы́./ Челове́к, я́ко трава́ дни́е его́,/ я́ко цвет се́льный, та́ко оцвете́т,/ я́ко дух про́йде в нем,/ и не бу́дет, и не позна́ет ктому́ ме́ста своего́./ Ми́лость же Госпо́дня от ве́ка и до ве́ка на боя́щихся Его́,/ и пра́вда Его́ на сыне́х сыно́в, храня́щих заве́т Его́, и по́мнящих за́поведи Его́ твори́ти я́./ Госпо́дь на Небеси́ угото́ва Престо́л Свой,/ и Ца́рство Его́ все́ми облада́ет./ Благослови́те Го́спода вси А́нгели Его́,/ си́льнии кре́постию, творя́щии сло́во Его́, услы́шати глас слове́с Его́./ Благослови́те Го́спода вся Си́лы Его́,/ слуги́ Его́, творя́щии во́лю Его́./ Благослови́те Го́спода вся дела́ Его́, на вся́ком ме́сте влады́чествия Его́./
Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху и ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
Благослови́, душе́ моя́, Го́спода,/ и вся вну́тренняя моя́/ и́мя свя́тое Его́.// Благослове́н еси́, Го́споди.
Ектения́ ма́лая:
Диакон: Па́ки и па́ки ми́ром Го́споду помо́лимся.
Хор: Го́споди, поми́луй.
Диакон: Заступи́, спаси́, поми́луй и сохрани́ нас, Бо́же, Твое́ю благода́тию.
Хор: Го́споди, поми́луй.
Диакон: Пресвяту́ю, Пречи́стую, Преблагослове́нную, Сла́вную Влады́чицу на́шу Богоро́дицу и Присноде́ву Мари́ю, со все́ми святы́ми помяну́вше, са́ми себе́ и друг дру́га, и весь живо́т наш Христу́ Бо́гу предади́м.
Хор: Тебе́, Го́споди.
Иерей: Я́ко Твоя́ держа́ва и Твое́ есть Ца́рство и си́ла и сла́ва, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в.
Хор: Ами́нь.
Второ́й антифо́н, псало́м 145:
Хор: Хвали́, душе́ моя́, Го́спода./ Восхвалю́ Го́спода в животе́ мое́м,/ пою́ Бо́гу моему́, до́ндеже есмь./ Не наде́йтеся на кня́зи, на сы́ны челове́ческия,/ в ни́хже несть спасе́ния./ Изы́дет дух его́/ и возврати́тся в зе́млю свою́./ В той день поги́бнут вся помышле́ния его́./ Блаже́н, ему́же Бог Иа́ковль Помо́щник его́,/ упова́ние его́ на Го́спода Бо́га своего́,/ сотво́ршаго не́бо и зе́млю,/ мо́ре и вся, я́же в них,/ храня́щаго и́стину в век,/ творя́щаго суд оби́димым,/ даю́щаго пи́щу а́лчущим./ Госпо́дь реши́т окова́нныя./ Госпо́дь умудря́ет слепцы́./ Госпо́дь возво́дит низве́рженныя./ Госпо́дь лю́бит пра́ведники./ Госпо́дь храни́т прише́льцы,/ си́ра и вдову́ прии́мет/ и путь гре́шных погуби́т./ Воцари́тся Госпо́дь во век,// Бог твой, Сио́не, в род и род.
Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху и ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
Единоро́дный Сы́не:
Единоро́дный Сы́не и Сло́ве Бо́жий, Безсме́ртен Сый/ и изво́ливый спасе́ния на́шего ра́ди/ воплоти́тися от Святы́я Богоро́дицы и Присноде́вы Мари́и,/ непрело́жно вочелове́чивыйся,/ распны́йся же, Христе́ Бо́же, сме́ртию смерть попра́вый,/ Еди́н Сый Святы́я Тро́ицы,// спрославля́емый Отцу́ и Свято́му Ду́ху, спаси́ нас.
Ектения́ ма́лая:
Диакон: Па́ки и па́ки ми́ром Го́споду помо́лимся.
Хор: Го́споди, поми́луй.
Диакон: Заступи́, спаси́, поми́луй и сохрани́ нас, Бо́же, Твое́ю благода́тию.
Хор: Го́споди, поми́луй.
Диакон: Пресвяту́ю, Пречи́стую, Преблагослове́нную, Сла́вную Влады́чицу на́шу Богоро́дицу и Присноде́ву Мари́ю, со все́ми святы́ми помяну́вше, са́ми себе́ и друг дру́га, и весь живо́т наш Христу́ Бо́гу предади́м.
Хор: Тебе́, Го́споди.
Иерей: Я́ко благ и человеколю́бец Бог еси́ и Тебе́ сла́ву возсыла́ем, Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в.
Хор: Ами́нь.
Тре́тий антифо́н, блаже́нны:
Хор: Во Ца́рствии Твое́м помяни́ нас, Го́споди, егда́ прии́деши, во Ца́рствии Твое́м.
На 12: Блаже́ни ни́щии ду́хом, я́ко тех есть Ца́рство Небе́сное.
Блаже́ни пла́чущии, я́ко ти́и уте́шатся.
На 10: Блаже́ни кро́тции, я́ко ти́и насле́дят зе́млю.
Блаже́ни а́лчущии и жа́ждущии пра́вды, я́ко ти́и насы́тятся.
На 8: Блаже́ни ми́лостивии, я́ко ти́и поми́ловани бу́дут.
Воскресные (из Триоди), глас 8:
Тропарь: Помяни́ нас, Христе́ Спа́се ми́ра,/ я́коже помяну́л еси́ разбо́йника на дре́ве:/ и сподо́би всех, Еди́не Ще́дре,// Небе́снаго Ца́рствия Твоего́.
Блаже́ни чи́стии се́рдцем, я́ко ти́и Бо́га у́зрят.
Тропарь: На дре́ве пригво́ждся, Спа́се наш, во́лею,/ дре́вом Ада́ма от кля́твы изба́вил еси́,// воздава́я, я́ко Щедр, е́же по о́бразу, и рая́ вселе́ние.
На 6 Блаже́ни миротво́рцы, я́ко ти́и сы́нове Бо́жии нареку́тся.
Тропарь: Слы́ши, Ада́ме, и ра́дуйся со Е́вою:/ я́ко обнажи́вый дре́вле обои́х,/ и пре́лестию взе́мый пле́ненны нас,// Кресто́м Христо́вым упраздни́ся.
Блаже́ни изгна́ни пра́вды ра́ди, я́ко тех есть Ца́рство Небе́сное.
Тропарь: Днесь Христо́с воскре́се от гро́ба,/ всем ве́рным подая́ нетле́ние,// и ра́дость обновля́ет мироно́сицам по стра́сти и воста́нии.
На 4: Блаже́ни есте́, егда́ поно́сят вам, и изжену́т, и реку́т всяк зол глаго́л на вы, лжу́ще Мене́ ра́ди.
Всех святых, глас 8:
Тропарь: Я́ко честны́й, избра́нный, положе́нный ка́мень краеуго́льный,/ святи́и в Сио́не обре́тше Тя, Влады́ко, основа́ние непоколеби́мое,// избра́нное ка́мение себе́ назда́ша.
Ра́дуйтеся и весели́теся, я́ко мзда ва́ша мно́га на Небесе́х.
Тропарь: Пронзе́нным Твои́м ре́бром,/ ка́пли кро́ве иска́паша, с водо́ю богоде́тельно,/ мир обнови́ша,// и боже́ственный собо́р святы́х всех Благоде́телю призда́ша.
Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху.
Тропарь: Пое́м всеблагоче́стно/ му́ченик о́блак боже́ственный, благода́тию просвеще́нный,/ и возсия́вший светле́е багряни́цею кро́ве,// и червлени́цею их тве́рдаго страда́ния.
И ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
Богородичен: Ма́терь всеи́стинную Бо́жию Тя вси зна́ем,/ Е́юже естество́ же́нское изба́вльшееся, Всенепоро́чная, о Христе́ предпострада́,// доброде́тели же вся́кия благоче́стно бысть испо́лнено.
Ма́лый вход (с Ева́нгелием):
Диакон: Прему́дрость, про́сти.
Хор: Прииди́те, поклони́мся и припаде́м ко Христу́. Спаси́ ны, Сы́не Бо́жий, Воскресы́й из ме́ртвых, пою́щия Ти: аллилу́иа.
Тропари́ и конда́к по вхо́де:
Тропа́рь воскре́сный, глас 8:
Хор: С высоты́ снизше́л еси́, Благоутро́бне,/ погребе́ние прия́л еси́ тридне́вное,/ да нас свободи́ши страсте́й,// Животе́ и Воскресе́ние на́ше, Го́споди, сла́ва Тебе́!
Тропа́рь всех святы́х, глас 4:
И́же во всем ми́ре му́ченик Твои́х,/ я́ко багряни́цею и ви́ссом,/ кровьми́ Це́рковь Твоя́ украси́вшися,/ те́ми вопие́т Ти, Христе́ Бо́же:/ лю́дем Твои́м щедро́ты Твоя́ низпосли́,/ мир жи́тельству Твоему́ да́руй,// и душа́м на́шим ве́лию ми́лость.
Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху и ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
Конда́к всех святы́х, глас 8:
Я́ко нача́тки естества́, Насади́телю тва́ри,/ вселе́нная прино́сит Ти, Го́споди, богоно́сныя му́ченики,/ тех моли́твами в ми́ре глубо́це/ Це́рковь Твою́, жи́тельство Твое́,// Богоро́дицею соблюди́, Многоми́лостиве.
Диакон: Го́споду помо́лимся.
Хор: Го́споди, поми́луй.
Иерей: Я́ко Свят еси́, Бо́же наш и Тебе́ сла́ву возсыла́ем, Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно.
Диакон: Го́споди, спаси́ благочести́выя.
Хор: Го́споди, спаси́ благочести́выя.
Диакон: И услы́ши ны.
Хор: И услы́ши ны.
Диакон: И во ве́ки веко́в.
Хор: Ами́нь.
Трисвято́е:
Хор: Святы́й Бо́же, Святы́й Кре́пкий, Святы́й Безсме́ртный, поми́луй нас. (Трижды)
Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху и ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
Святы́й Безсме́ртный, поми́луй нас.
Святы́й Бо́же, Святы́й Кре́пкий, Святы́й Безсме́ртный, поми́луй нас.
Диакон: Во́нмем.
Иерей: Мир всем.
Чтец: И ду́хови твоему́.
Диакон: Прему́дрость.
Проки́мен воскре́сный, глас 8:
Чтец: Проки́мен, глас осмы́й: Помоли́теся, и воздади́те/ Го́сподеви Бо́гу на́шему.
Хор: Помоли́теся, и воздади́те/ Го́сподеви Бо́гу на́шему.
Чтец: Ве́дом во Иуде́и Бог, во Изра́или ве́лие и́мя Его́.
Хор: Помоли́теся, и воздади́те/ Го́сподеви Бо́гу на́шему.
Проки́мен всех святы́х, глас 4:
Чтец: Проки́мен, глас четве́ртый: Ди́вен Бог во святы́х Свои́х, Бог Изра́илев.
Хор: Ди́вен Бог во святы́х Свои́х, Бог Изра́илев.
Чте́ние Апо́стола:
Диакон: Прему́дрость.
Чтец: Ко Евре́ем посла́ния свята́го апо́стола Па́вла чте́ние.
Диакон: Во́нмем.
Чте́ние всех святы́х (Евр., зач.330: гл.11, ст.33—гл.12,ст.2):
Чтец: Бра́тие, святи́и вси ве́рою победи́ша ца́рствия, соде́яша пра́вду, получи́ша обетова́ния, загради́ша уста́ львов, угаси́ша си́лу о́гненную, избего́ша о́стрея меча́, возмого́ша от не́мощи, бы́ша кре́пцы во бране́х, обрати́ша в бе́гство полки́ чужи́х. Прия́ша жены́ от воскресе́ния ме́ртвыя своя́, ини́и же избие́ни бы́ша, не прие́мше избавле́ния, да лу́чшее воскресе́ние улуча́т, друзи́и же руга́нием и ра́нами искуше́ние прия́ша, еще́ же и уз и темни́ц. Ка́мением побие́ни бы́ша, претре́ни бы́ша, искуше́ни бы́ша, уби́йством меча́ умро́ша, проидо́ша в ми́лотех, и в ко́зиях ко́жах, лише́ни, скорбя́ще, озло́блени. И́хже не бе досто́ин [весь] мир, в пусты́нях скита́ющеся, и в гора́х, и в верте́пах, и в про́пастех земны́х. И си́и вси послу́шествовани бы́вше ве́рою, не прия́ша обетова́ния, Бо́гу лу́чшее что о нас предзре́вшу, да не без нас соверше́нство прии́мут. Те́мже у́бо и мы, толи́к иму́ще облежа́щь нас о́блак свиде́телей, го́рдость вся́ку отло́жше, и удо́бь обстоя́тельный грех, терпе́нием да тече́м на предлежа́щий нам по́двиг, взира́юще на нача́льника ве́ры и соверши́теля Иису́са.
Святые верою побеждали царства, творили правду, получали обетования, заграждали уста львов,
угашали силу огня, избегали острия меча, укреплялись от немощи, были крепки на войне, прогоняли полки чужих;
жены получали умерших своих воскресшими; иные же замучены были, не приняв освобождения, дабы получить лучшее воскресение;
другие испытали поругания и побои, а также узы и темницу,
были побиваемы камнями, перепиливаемы, подвергаемы пытке, умирали от меча, скитались в ми́лотях и козьих кожах, терпя недостатки, скорби, озлобления;
те, которых весь мир не был достоин, скитались по пустыням и горам, по пещерам и ущельям земли.
И все сии, свидетельствованные в вере, не получили обещанного,
потому что Бог предусмотрел о нас нечто лучшее, дабы они не без нас достигли совершенства.
Иерей: Мир ти.
Чтец: И ду́хови твоему́.
Диакон: Прему́дрость.
Аллилуа́рий всех святы́х, глас 4:
Чтец: Глас четве́ртый: Аллилу́иа, аллилу́иа, аллилу́иа.
Хор: Аллилу́иа, аллилу́иа, аллилу́иа.
Чтец: Воззва́ша пра́веднии и Госпо́дь услы́ша их.
Хор: Аллилу́иа, аллилу́иа, аллилу́иа.
Чтец: Мно́ги ско́рби пра́ведным и от всех их изба́вит я́ Госпо́дь.
Хор: Аллилу́иа, аллилу́иа, аллилу́иа.
Диакон: Благослови́, влады́ко, благовести́теля свята́го Апо́стола и Евангели́ста Матфе́я.
Иерей: Бог, моли́твами свята́го, сла́внаго, всехва́льнаго Апо́стола и Евангели́ста Матфе́я, да даст тебе́ глаго́л благовеству́ющему си́лою мно́гою, во исполне́ние Ева́нгелия возлю́бленнаго Сы́на Своего́, Го́спода на́шего Иису́са Христа́.
Диакон: Ами́нь.
Диакон: Прему́дрость, про́сти, услы́шим свята́го Ева́нгелия.
Иерей: Мир всем.
Хор: И ду́хови твоему́.
Диакон: От Матфе́я свята́го Ева́нгелия чте́ние.
Хор: Сла́ва Тебе́, Го́споди, сла́ва Тебе́.
Чте́ние Ева́нгелия:
Диакон: Во́нмем.
Чте́ние всех святы́х (Мф., зач.38: гл.10, стт.32-33, 37-38; гл. 19, стт.27-30):
Диакон: Рече́ Госпо́дь Свои́м ученико́м: всяк у́бо и́же испове́сть Мя пред челове́ки, испове́м его́ и Аз пред Отце́м Мои́м, и́же на Небесе́х, а и́же отве́ржется мене́ пред челове́ки, отве́ргуся его́ и Аз пред Отце́м Мои́м, и́же на Небесе́х. И́же лю́бит отца́ или́ ма́терь па́че Мене́, несть Мене́ досто́ин, и и́же лю́бит сы́на или́ дщерь па́че Мене́, несть Мене́ досто́ин. И и́же не прии́мет креста́ своего́, и вслед Мене́ гряде́т, несть Мене́ досто́ин. Тогда́ отвеща́в Петр, рече́ Ему́: се, мы оста́вихом вся и вслед Тебе́ идо́хом, что у́бо бу́дет нам? Иису́с же рече́ им: ами́нь глаго́лю вам, я́ко вы ше́дшии по Мне, в пакибытие́, егда́ ся́дет Сын Челове́ческий на престо́ле сла́вы Своея́, ся́дете и вы на двоюна́десяте престо́лу, судя́ще обемана́десяте коле́нома Изра́илевома. И всяк, и́же оста́вит дом, или́ бра́тию, или́ сестры́, или́ отца́, или́ ма́терь, или́ жену́, или́ ча́да, или́ се́ла, и́мене Моего́ ра́ди, стори́цею прии́мет и живо́т ве́чный насле́дит. Мно́зи же бу́дут пе́рви после́днии, и после́дни пе́рвии.
Итак, всякого, кто исповедает Меня пред людьми, того исповедаю и Я пред Отцом Моим Небесным;
а кто отречется от Меня пред людьми, отрекусь от того и Я пред Отцом Моим Небесным.
Кто любит отца или мать более, нежели Меня, не достоин Меня; и кто любит сына или дочь более, нежели Меня, не достоин Меня;
и кто не берет креста своего и следует за Мною, тот не достоин Меня. Тогда Петр, отвечая, сказал Ему: вот, мы оставили всё и последовали за Тобою; что же будет нам?
Иисус же сказал им: истинно говорю вам, что вы, последовавшие за Мною, — в пакибытии, когда сядет Сын Человеческий на престоле славы Своей, сядете и вы на двенадцати престолах судить двенадцать колен Израилевых.
И всякий, кто оставит до́мы, или братьев, или сестер, или отца, или мать, или жену, или детей, или зе́мли, ради имени Моего, получит во сто крат и наследует жизнь вечную.
Многие же будут первые последними, и последние первыми.
Хор: Сла́ва Тебе́, Го́споди, сла́ва Тебе́.
Ектения́ сугу́бая:
Диакон: Рцем вси от всея́ души́, и от всего́ помышле́ния на́шего рцем.
Хор: Го́споди, поми́луй.
Диакон: Го́споди Вседержи́телю, Бо́же оте́ц на́ших, мо́лим Ти ся, услы́ши и поми́луй.
Хор: Го́споди, поми́луй.
Диакон: Поми́луй нас, Бо́же, по вели́цей ми́лости Твое́й, мо́лим Ти ся, услы́ши и поми́луй.
Хор: Го́споди, поми́луй. (Трижды, на каждое прошение)
Диакон: Еще́ мо́лимся о Вели́ком Господи́не и Отце́ на́шем Святе́йшем Патриа́рхе Кири́лле, и о Господи́не на́шем Высокопреосвяще́ннейшем митрополи́те (или: архиепи́скопе, или: Преосвяще́ннейшем епи́скопе) имяре́к, и о всей во Христе́ бра́тии на́шей.
Еще́ мо́лимся о Богохрани́мей стране́ на́шей, власте́х и во́инстве ея́, да ти́хое и безмо́лвное житие́ поживе́м во вся́ком благоче́стии и чистоте́.
Еще́ мо́лимся о бра́тиях на́ших, свяще́нницех, священномона́сех, и всем во Христе́ бра́тстве на́шем.
Еще́ мо́лимся о блаже́нных и приснопа́мятных святе́йших патриа́рсех правосла́вных, и созда́телех свята́го хра́ма сего́, и о всех преждепочи́вших отце́х и бра́тиях, зде лежа́щих и повсю́ду, правосла́вных.
Прошения о Святой Руси: [1]
Еще́ мо́лимся Тебе́, Го́споду и Спаси́телю на́шему, о е́же прия́ти моли́твы нас недосто́йных рабо́в Твои́х в сию́ годи́ну испыта́ния, прише́дшую на Русь Святу́ю, обыше́дше бо обыдо́ша ю́ врази́, и о е́же яви́ти спасе́ние Твое́, рцем вси: Го́споди, услы́ши и поми́луй.
Еще́ мо́лимся о е́же благосе́рдием и ми́лостию призре́ти на во́инство и вся защи́тники Оте́чества на́шего, и о е́же утверди́ти нас всех в ве́ре, единомы́слии, здра́вии и си́ле ду́ха, рцем вси: Го́споди, услы́ши и ми́лостивно поми́луй.
Еще́ мо́лимся о ми́лости, жи́зни, ми́ре, здра́вии, спасе́нии, посеще́нии, проще́нии и оставле́нии грехо́в рабо́в Бо́жиих настоя́теля, бра́тии и прихо́жан свята́го хра́ма сего́.
Еще́ мо́лимся о плодонося́щих и доброде́ющих во святе́м и всечестне́м хра́ме сем, тружда́ющихся, пою́щих и предстоя́щих лю́дех, ожида́ющих от Тебе́ вели́кия и бога́тыя ми́лости.
Иерей: Я́ко Ми́лостив и Человеколю́бец Бог еси́, и Тебе́ сла́ву возсыла́ем, Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в.
Хор: Ами́нь.
Моли́тва о Свято́й Руси́: 3
Диакон: Го́споду помо́лимся.
Хор: Го́споди, поми́луй.
Иерей: Го́споди Бо́же Сил, Бо́же спасе́ния на́шего, при́зри в ми́лости на смире́нныя рабы́ Твоя́, услы́ши и поми́луй нас: се бо бра́ни хотя́щии ополчи́шася на Святу́ю Русь, ча́юще раздели́ти и погуби́ти еди́ный наро́д ея́. Воста́ни, Бо́же, в по́мощь лю́дем Твои́м и пода́ждь нам си́лою Твое́ю побе́ду.
Ве́рным ча́дом Твои́м, о еди́нстве Ру́сския Це́ркве ревну́ющим, поспе́шествуй, в ду́хе братолю́бия укрепи́ их и от бед изба́ви. Запрети́ раздира́ющим во омраче́нии умо́в и ожесточе́нии серде́ц ри́зу Твою́, я́же есть Це́рковь Жива́го Бо́га, и за́мыслы их ниспрове́ргни.
Благода́тию Твое́ю вла́сти предержа́щия ко вся́кому бла́гу наста́ви и му́дростию обогати́.
Во́ины и вся защи́тники Оте́чества на́шего в за́поведех Твои́х утверди́, кре́пость ду́ха им низпосли́, от сме́рти, ран и плене́ния сохрани́.
Лише́нныя кро́ва и в изгна́нии су́щия в до́мы введи́, а́лчущия напита́й, [жа́ждущия напои́], неду́гующия и стра́ждущия укрепи́ и исцели́, в смяте́нии и печа́ли су́щим наде́жду благу́ю и утеше́ние пода́ждь.
Всем же во дни сия́ убие́нным и от ран и боле́зней сконча́вшимся проще́ние грехо́в да́руй и блаже́нное упокое́ние сотвори́.
Испо́лни нас я́же в Тя ве́ры, наде́жды и любве́, возста́ви па́ки во всех страна́х Святы́я Руси́ мир и единомы́слие, друг ко дру́гу любо́вь обнови́ в лю́дех Твои́х, я́ко да еди́неми усты́ и еди́нем се́рдцем испове́мыся Тебе́, Еди́ному Бо́гу в Тро́ице сла́вимому. Ты бо еси́ заступле́ние и побе́да и спасе́ние упова́ющим на Тя и Тебе́ сла́ву возсыла́ем, Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в.
Хор: Ами́нь.
Ектения́ об оглаше́нных:
Диакон: Помоли́теся, оглаше́ннии, Го́сподеви.
Хор: Го́споди, поми́луй. (На каждое прошение)
Диакон: Ве́рнии, о оглаше́нных помо́лимся, да Госпо́дь поми́лует их.
Огласи́т их сло́вом и́стины.
Откры́ет им Ева́нгелие пра́вды.
Соедини́т их святе́й Свое́й собо́рней и апо́стольстей Це́ркви.
Спаси́, поми́луй, заступи́ и сохрани́ их, Бо́же, Твое́ю благода́тию.
Оглаше́ннии, главы́ ва́ша Го́сподеви приклони́те.
Хор: Тебе́, Го́споди.
Иерей: Да и ти́и с на́ми сла́вят пречестно́е и великоле́пое и́мя Твое́, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в.
Хор: Ами́нь.
Литургия верных:
Ектения́ ве́рных, пе́рвая:
Диакон: Ели́цы оглаше́ннии, изыди́те, оглаше́ннии, изыди́те. Ели́цы оглаше́ннии, изыди́те. Да никто́ от оглаше́нных, ели́цы ве́рнии, па́ки и па́ки ми́ром Го́споду помо́лимся.
Хор: Го́споди, поми́луй.
Диакон: Заступи́, спаси́, поми́луй и сохрани́ нас, Бо́же, Твое́ю благода́тию.
Хор: Го́споди, поми́луй.
Диакон: Прему́дрость.
Иерей: Я́ко подоба́ет Тебе́ вся́кая сла́ва, честь и поклоне́ние, Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в.
Хор: Ами́нь.
Ектения́ ве́рных, втора́я:
Диакон: Па́ки и па́ки, ми́ром Го́споду помо́лимся.
Хор: Го́споди, поми́луй. (На каждое прошение)
Диакон: О свы́шнем ми́ре и спасе́нии душ на́ших, Го́споду помо́лимся.
О ми́ре всего́ ми́ра, благостоя́нии святы́х Бо́жиих церкве́й и соедине́нии всех, Го́споду помо́лимся.
О святе́м хра́ме сем и с ве́рою, благогове́нием и стра́хом Бо́жиим входя́щих в онь, Го́споду помо́лимся.
О изба́витися нам от вся́кия ско́рби, гне́ва и ну́жды, Го́споду помо́лимся.
Заступи́, спаси́, поми́луй и сохрани́ нас, Бо́же, Твое́ю благода́тию.
Хор: Го́споди, поми́луй.
Диакон: Прему́дрость.
Иерей: Я́ко да под держа́вою Твое́ю всегда́ храни́ми, Тебе́ сла́ву возсыла́ем, Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в.
Хор: Ами́нь.
Херуви́мская песнь:
Хор: И́же Херуви́мы та́йно образу́юще и животворя́щей Тро́ице Трисвяту́ю песнь припева́юще, вся́кое ны́не жите́йское отложи́м попече́ние.
Вели́кий вход:
Диакон: Вели́каго господи́на и отца́ на́шего Кири́лла, Святе́йшаго Патриа́рха Моско́вскаго и всея́ Руси́, и господи́на на́шего Преосвяще́ннейшаго (или: Высокопреосвяще́ннейшего) имярек, епи́скопа (или: митрополи́та, или: архиепи́скопа) титул его, да помяне́т Госпо́дь Бог во Ца́рствии Свое́м всегда́, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в.
Иерей: Преосвяще́нныя митрополи́ты, архиепи́скопы и епи́скопы, и весь свяще́ннический и мона́шеский чин, и при́чет церко́вный, бра́тию свята́го хра́ма сего́, всех вас, правосла́вных христиа́н, да помяне́т Госпо́дь Бог во Ца́рствии Свое́м, всегда́, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в.
Хор: Ами́нь. Я́ко да Царя́ всех поды́мем, а́нгельскими неви́димо дориноси́ма чи́нми. Аллилу́иа, аллилу́иа, аллилу́иа.
Ектения́ проси́тельная:
Диакон: Испо́лним моли́тву на́шу Го́сподеви.
Хор: Го́споди, поми́луй. (На каждое прошение)
Диакон: О предложе́нных Честны́х Даре́х, Го́споду помо́лимся.
О святе́м хра́ме сем, и с ве́рою, благогове́нием и стра́хом Бо́жиим входя́щих в онь, Го́споду помо́лимся.
О изба́витися нам от вся́кия ско́рби, гне́ва и ну́жды, Го́споду помо́лимся.
Заступи́, спаси́, поми́луй и сохрани́ нас, Бо́же, Твое́ю благода́тию.
Хор: Го́споди, поми́луй.
Диакон: Дне всего́ соверше́нна, свя́та, ми́рна и безгре́шна у Го́спода про́сим.
Хор: Пода́й, Го́споди. (На каждое прошение)
Диакон: А́нгела ми́рна, ве́рна наста́вника, храни́теля душ и теле́с на́ших, у Го́спода про́сим.
Проще́ния и оставле́ния грехо́в и прегреше́ний на́ших у Го́спода про́сим.
До́брых и поле́зных душа́м на́шим и ми́ра ми́рови у Го́спода про́сим.
Про́чее вре́мя живота́ на́шего в ми́ре и покая́нии сконча́ти у Го́спода про́сим.
Христиа́нския кончи́ны живота́ на́шего, безболе́знены, непосты́дны, ми́рны и до́браго отве́та на Стра́шнем Суди́щи Христо́ве про́сим.
Пресвяту́ю, Пречи́стую, Преблагослове́нную, Сла́вную Влады́чицу на́шу Богоро́дицу и Присноде́ву Мари́ю, со все́ми святы́ми помяну́вше, са́ми себе́, и друг дру́га, и весь живо́т наш Христу́ Бо́гу предади́м.
Хор: Тебе́, Го́споди.
Иерей: Щедро́тами Единоро́днаго Сы́на Твоего́, с Ни́мже благослове́н еси́, со Пресвяты́м и Благи́м и Животворя́щим Твои́м Ду́хом, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в.
Хор: Ами́нь.
Иерей: Мир всем.
Хор: И ду́хови твоему́.
Диакон: Возлю́бим друг дру́га, да единомы́слием испове́мы.
Хор: Отца́, и Сы́на, и Свята́го Ду́ха,/ Тро́ицу Единосу́щную/ и Неразде́льную.
Диакон: Две́ри, две́ри, прему́дростию во́нмем.
Си́мвол ве́ры:
Люди: Ве́рую во еди́наго Бо́га Отца́ Вседержи́теля, Творца́ не́бу и земли́, ви́димым же всем и неви́димым. И во еди́наго Го́спода Иису́са Христа́, Сы́на Бо́жия, Единоро́днаго, И́же от Отца́ рожде́ннаго пре́жде всех век. Све́та от Све́та, Бо́га и́стинна от Бо́га и́стинна, рожде́нна, несотворе́нна, единосу́щна Отцу́, И́мже вся бы́ша. Нас ра́ди челове́к и на́шего ра́ди спасе́ния сше́дшаго с небе́с и воплоти́вшагося от Ду́ха Свя́та и Мари́и Де́вы и вочелове́чшася. Распя́таго же за ны при Понти́йстем Пила́те, и страда́вша, и погребе́нна. И воскре́сшаго в тре́тий день по Писа́нием. И возше́дшаго на небеса́, и седя́ща одесну́ю Отца́. И па́ки гряду́щаго со сла́вою суди́ти живы́м и ме́ртвым, Его́же Ца́рствию не бу́дет конца́. И в Ду́ха Свята́го, Го́спода, Животворя́щаго, И́же от Отца́ исходя́щаго, И́же со Отце́м и Сы́ном спокланя́ема и ссла́вима, глаго́лавшаго проро́ки. Во еди́ну Святу́ю, Собо́рную и Апо́стольскую Це́рковь. Испове́дую еди́но креще́ние во оставле́ние грехо́в. Ча́ю воскресе́ния ме́ртвых, и жи́зни бу́дущаго ве́ка. Ами́нь.
Евхаристи́ческий кано́н:
Диакон: Ста́нем до́бре, ста́нем со стра́хом, во́нмем, свято́е возноше́ние в ми́ре приноси́ти.
Хор: Ми́лость ми́ра,/ же́ртву хвале́ния.
Иерей: Благода́ть Го́спода на́шего Иису́са Христа́ и любы́ Бо́га и Отца́ и прича́стие Свята́го Ду́ха, бу́ди со все́ми ва́ми.
Хор: И со ду́хом твои́м.
Иерей: Горе́ име́им сердца́.
Хор: И́мамы ко Го́споду.
Иерей: Благодари́м Го́спода.
Хор: Досто́йно и пра́ведно есть/ покланя́тися Отцу́ и Сы́ну, и Свято́му Ду́ху,// Тро́ице Единосу́щней и Неразде́льней.
Иерей: Побе́дную песнь пою́ще, вопию́ще, взыва́юще и глаго́люще.
Хор: Свят, свят, свят Госпо́дь Савао́ф,/ испо́лнь не́бо и земля́ сла́вы Твоея́;/ оса́нна в вы́шних,/ благослове́н Гряды́й во и́мя Госпо́дне,// оса́нна в вы́шних.
Иерей: Приими́те, яди́те, сие́ есть Те́ло Мое́, е́же за вы ломи́мое во оставле́ние грехо́в.
Хор: Ами́нь.
Иерей: Пи́йте от нея́ вси, сия́ есть Кровь Моя́ Но́ваго Заве́та, я́же за вы и за мно́гия излива́емая, во оставле́ние грехо́в.
Хор: Ами́нь.
Иерей: Твоя́ от Твои́х Тебе́ принося́ще, о всех и за вся.
Хор: Тебе́ пое́м,/ Тебе́ благослови́м,/ Тебе́ благодари́м, Го́споди,// и мо́лим Ти ся, Бо́же наш.
Иерей: Изря́дно о Пресвяте́й, Пречи́стей, Преблагослове́нней, Сла́вней Влады́чице на́шей Богоро́дице и Присноде́ве Мари́и.
Досто́йно есть:
Хор: Досто́йно есть я́ко вои́стинну блажи́ти Тя, Богоро́дицу, Присноблаже́нную и Пренепоро́чную и Ма́терь Бо́га на́шего. Честне́йшую Херуви́м и Сла́внейшую без сравне́ния Серафи́м, без истле́ния Бо́га Сло́ва ро́ждшую, су́щую Богоро́дицу Тя велича́ем.
Иерей: В пе́рвых помяни́, Го́споди, Вели́каго Господи́на и отца́ на́шего Кири́лла, Святе́йшаго Патриа́рха Моско́вскаго и всея́ Руси́, и Господи́на на́шего Преосвяще́ннейшаго (или: Высокопреосвяще́ннейшего) имяре́к, епи́скопа (или: митрополи́та, или: архиепи́скопа) титул его, и́хже да́руй святы́м Твои́м це́рквам, в ми́ре, це́лых, честны́х, здра́вых, долгоде́нствующих, пра́во пра́вящих сло́во Твоея́ и́стины.
Хор: И всех, и вся.
Иерей: И даждь нам еди́неми усты́ и еди́нем се́рдцем сла́вити и воспева́ти пречестно́е и великоле́пое и́мя Твое́, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в.
Хор: Ами́нь.
Иерей: И да бу́дут ми́лости вели́каго Бо́га и Спа́са на́шего Иису́са Христа́ со все́ми ва́ми.
Хор: И со ду́хом твои́м.
Ектения́ проси́тельная:
Диакон: Вся святы́я помяну́вше, па́ки и па́ки ми́ром Го́споду помо́лимся.
Хор: Го́споди, поми́луй. (На каждое прошение)
Диакон: О принесе́нных и освяще́нных Честны́х Даре́х, Го́споду помо́лимся.
Я́ко да человеколю́бец Бог наш, прие́м я́ во святы́й и пренебе́сный и мы́сленный Свой же́ртвенник, в воню́ благоуха́ния духо́внаго, возниспо́слет нам Боже́ственную благода́ть и дар Свята́го Ду́ха, помо́лимся.
О изба́витися нам от вся́кия ско́рби, гне́ва и ну́жды, Го́споду помо́лимся.
Заступи́, спаси́, поми́луй и сохрани́ нас, Бо́же, Твое́ю благода́тию.
Хор: Го́споди, поми́луй.
Диакон: Дне всего́ соверше́нна, свя́та, ми́рна и безгре́шна у Го́спода про́сим.
Хор: Пода́й, Го́споди. (На каждое прошение)
Диакон: А́нгела ми́рна, ве́рна наста́вника, храни́теля душ и теле́с на́ших, у Го́спода про́сим.
Проще́ния и оставле́ния грехо́в и прегреше́ний на́ших у Го́спода про́сим.
До́брых и поле́зных душа́м на́шим и ми́ра ми́рови у Го́спода про́сим.
Про́чее вре́мя живота́ на́шего в ми́ре и покая́нии сконча́ти у Го́спода про́сим.
Христиа́нския кончи́ны живота́ на́шего, безболе́знены, непосты́дны, ми́рны и до́браго отве́та на Стра́шнем Суди́щи Христо́ве про́сим.
Соедине́ние ве́ры и прича́стие Свята́го Ду́ха испроси́вше, са́ми себе́, и друг дру́га, и весь живо́т наш Христу́ Бо́гу предади́м.
Хор: Тебе́, Го́споди.
Иерей: И сподо́би нас, Влады́ко, со дерзнове́нием, неосужде́нно сме́ти призыва́ти Тебе́, Небе́снаго Бо́га Отца́ и глаго́лати:
Моли́тва Госпо́дня:
Люди: О́тче наш, И́же еси́ на небесе́х, да святи́тся и́мя Твое́, да прии́дет Ца́рствие Твое́, да бу́дет во́ля Твоя́, я́ко на небеси́ и на земли́. Хлеб наш насу́щный даждь нам днесь; и оста́ви нам до́лги на́ша, я́коже и мы оставля́ем должнико́м на́шим; и не введи́ нас во искуше́ние, но изба́ви нас от лука́ваго.
Иерей: Я́ко Твое́ есть Ца́рство и си́ла и сла́ва, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в.
Хор: Ами́нь.
Иерей: Мир всем.
Хор: И ду́хови твоему́.
Диакон: Главы́ ва́ша Го́сподеви приклони́те.
Хор: Тебе́, Го́споди.
Иерей: Благода́тию и щедро́тами и человеколю́бием Единоро́днаго Сы́на Твоего́, с Ни́мже благослове́н еси́, со Пресвяты́м и Благи́м и Животворя́щим Твои́м Ду́хом, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в.
Хор: Ами́нь.
Диакон: Во́нмем.
Иерей: Свята́я святы́м.
Хор: Еди́н свят, еди́н Госпо́дь, Иису́с Христо́с, во сла́ву Бо́га Отца́. Ами́нь.
Прича́стны воскре́сный и всех святы́х:
Хор: Хвали́те Го́спода с небе́с,/ хвали́те Его́ в вы́шних.
Ра́дуйтеся, пра́веднии, о Го́споде, пра́вым подоба́ет похвала́.
Аллилу́иа, аллилу́иа, аллилу́иа.
Прича́стие:
Диакон: Со стра́хом Бо́жиим и ве́рою приступи́те.
Хор: Благослове́н Гряды́й во и́мя Госпо́дне, Бог Госпо́дь и яви́ся нам.
Иерей: Ве́рую, Го́споди, и испове́дую, я́ко Ты еси́ вои́стинну Христо́с, Сын Бо́га жива́го, прише́дый в мир гре́шныя спасти́, от ни́хже пе́рвый есмь аз. Еще́ ве́рую, я́ко сие́ есть са́мое пречи́стое Те́ло Твое́, и сия́ есть са́мая честна́я Кровь Твоя́. Молю́ся у́бо Тебе́: поми́луй мя и прости́ ми прегреше́ния моя́, во́льная и нево́льная, я́же сло́вом, я́же де́лом, я́же ве́дением и неве́дением, и сподо́би мя неосужде́нно причасти́тися пречи́стых Твои́х Та́инств, во оставле́ние грехо́в и в жизнь ве́чную. Ами́нь.
Ве́чери Твоея́ та́йныя днесь, Сы́не Бо́жий, прича́стника мя приими́; не бо враго́м Твои́м та́йну пове́м, ни лобза́ния Ти дам, я́ко Иу́да, но я́ко разбо́йник испове́даю Тя: помяни́ мя, Го́споди, во Ца́рствии Твое́м.
Да не в суд или́ во осужде́ние бу́дет мне причаще́ние Святы́х Твои́х Та́ин, Го́споди, но во исцеле́ние души́ и те́ла.
Во время Причащения людей:
Хор: Те́ло Христо́во приими́те, Исто́чника безсме́ртнаго вкуси́те.
После Причащения людей:
Хор: Аллилу́иа, аллилу́иа, аллилу́иа.
По́сле Прича́стия:
Иерей: Спаси́, Бо́же, лю́ди Твоя́, и благослови́ достоя́ние Твое́.
Хор: Ви́дехом свет и́стинный,/ прия́хом Ду́ха Небе́снаго,/ обрето́хом ве́ру и́стинную,/ неразде́льней Тро́ице покланя́емся,// Та бо нас спасла́ есть.
Иерей: Всегда́, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в.
Хор: Ами́нь. Да испо́лнятся уста́ на́ша/ хвале́ния Твоего́ Го́споди,/ я́ко да пое́м сла́ву Твою́,/ я́ко сподо́бил еси́ нас причасти́тися/ Святы́м Твои́м, Боже́ственным, безсме́ртным и животворя́щим Та́йнам,/ соблюди́ нас во Твое́й святы́ни/ весь день поуча́тися пра́вде Твое́й.// Аллилу́иа, аллилу́иа, аллилу́иа.
Ектения́ заключи́тельная:
Диакон: Про́сти прии́мше Боже́ственных, святы́х, пречи́стых, безсме́ртных, небе́сных и животворя́щих, стра́шных Христо́вых Та́ин, досто́йно благодари́м Го́спода.
Хор: Го́споди, поми́луй.
Диакон: Заступи́, спаси́, поми́луй и сохрани́ нас, Бо́же, Твое́ю благода́тию.
Хор: Го́споди, поми́луй.
Диакон: День весь соверше́н, свят, ми́рен и безгре́шен испроси́вше, са́ми себе́ и друг дру́га, и весь живо́т наш Христу́ Бо́гу предади́м.
Хор: Тебе́, Го́споди.
Иерей: Я́ко Ты еси́ освяще́ние на́ше и Тебе́ сла́ву возсыла́ем, Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в.
Хор: Ами́нь.
Иерей: С ми́ром изы́дем.
Хор: О и́мени Госпо́дни.
Диакон: Го́споду помо́лимся.
Хор: Го́споди, поми́луй.
Заамво́нная моли́тва:
Иерей: Благословля́яй благословя́щия Тя, Го́споди, и освяща́яй на Тя упова́ющия, спаси́ лю́ди Твоя́ и благослови́ достоя́ние Твое́, исполне́ние Це́ркве Твоея́ сохрани́, освяти́ лю́бящия благоле́пие до́му Твоего́: Ты тех возпросла́ви Боже́ственною Твое́ю си́лою, и не оста́ви нас, упова́ющих на Тя. Мир ми́рови Твоему́ да́руй, це́рквам Твои́м, свяще́нником, во́инству и всем лю́дем Твои́м. Я́ко вся́кое дая́ние бла́го, и всяк дар соверше́н свы́ше есть, сходя́й от Тебе́ Отца́ све́тов и Тебе́ сла́ву и благодаре́ние и поклоне́ние возсыла́ем, Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в.
Хор: Ами́нь. Бу́ди И́мя Госпо́дне благослове́но от ны́не и до ве́ка. (Трижды)
Псало́м 33:
Хор: Благословлю́ Го́спода на вся́кое вре́мя,/ вы́ну хвала́ Его́ во усте́х мои́х./ О Го́споде похва́лится душа́ моя́,/ да услы́шат кро́тции, и возвеселя́тся./ Возвели́чите Го́спода со мно́ю,/ и вознесе́м И́мя Его́ вку́пе./ Взыска́х Го́спода, и услы́ша мя,/ и от всех скорбе́й мои́х изба́ви мя./ Приступи́те к Нему́, и просвети́теся,/ и ли́ца ва́ша не постыдя́тся./ Сей ни́щий воззва́, и Госпо́дь услы́ша и,/ и от всех скорбе́й его́ спасе́ и́./ Ополчи́тся А́нгел Госпо́день о́крест боя́щихся Его́,/ и изба́вит их./ Вкуси́те и ви́дите, я́ко благ Госпо́дь:/ блаже́н муж, и́же упова́ет Нань./ Бо́йтеся Го́спода, вси святи́и Его́,/ я́ко несть лише́ния боя́щимся Его́./ Бога́тии обнища́ша и взалка́ша:/ взыска́ющии же Го́спода не лиша́тся вся́каго бла́га./ Прииди́те, ча́да, послу́шайте мене́,/ стра́ху Госпо́дню научу́ вас./ Кто есть челове́к хотя́й живо́т,/ любя́й дни ви́дети бла́ги?/ Удержи́ язы́к твой от зла,/ и устне́ твои́, е́же не глаго́лати льсти./ Уклони́ся от зла и сотвори́ бла́го./ Взыщи́ ми́ра, и пожени́ и́./ О́чи Госпо́дни на пра́ведныя,/ и у́ши Его́ в моли́тву их./ Лице́ же Госпо́дне на творя́щия зла́я,/ е́же потреби́ти от земли́ па́мять их./ Воззва́ша пра́веднии, и Госпо́дь услы́ша их,/ и от всех скорбе́й их изба́ви их./ Близ Госпо́дь сокруше́нных се́рдцем,/ и смире́нныя ду́хом спасе́т./ Мно́ги ско́рби пра́ведным,/ и от всех их изба́вит я́ Госпо́дь./ Храни́т Госпо́дь вся ко́сти их,/ ни еди́на от них сокруши́тся./ Смерть гре́шников люта́,/ и ненави́дящии пра́веднаго прегреша́т./ Изба́вит Госпо́дь ду́ши раб Свои́х,/ и не прегреша́т// вси, упова́ющии на Него́.
Иерей: Благослове́ние Госпо́дне на вас, Того́ благода́тию и человеколю́бием, всегда́, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в.
Хор: Ами́нь.
Иерей: Сла́ва Тебе́, Христе́ Бо́же, упова́ние на́ше, сла́ва Тебе́.
Хор: Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, и ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь. Го́споди, поми́луй. (Трижды) Благослови́.
Отпу́ст:
Иерей: Воскресы́й из ме́ртвых Христо́с, И́стинный Бог наш, моли́твами Пречи́стыя Своея́ Ма́тере, и́же во святы́х.
Многоле́тие:
Хор: Вели́каго Господи́на и Отца́ на́шего Кири́лла,/ Святе́йшаго Патриа́рха Моско́вскаго и всея́ Руси́,/ и Господи́на на́шего Преосвяще́ннейшаго (или: Высокопреосвяще́ннейшего) имяре́к,/ епи́скопа (или: митрополи́та, или: архиепи́скопа) титул его,/ богохрани́мую страну́ на́шу Росси́йскую,/ настоя́теля, бра́тию и прихо́жан свята́го хра́ма сего́/ и вся правосла́вныя христиа́ны,// Го́споди, сохрани́ их на мно́гая ле́та.
[1] Прошения и молитва о Святой Руси размещены на сайте «Новые богослужебные тексты», предназначеном для оперативной электронной публикации новых богослужебных текстов, утверждаемых для общецерковного употребления Святейшим Патриархом и Священным Синодом.











